Google’dan diyabet hastalarına akıllı lens

İlaç firması Novartis diyabet hastalarının glikoz seviyesini ölçmek için Google’ın ürettiği akıllı lensi geliştirmek üzere şirketle anlaştı. Akıllı lens, kullanıcıların gözyaşı ile glikoz seviyesini ölçerek verileri cep telefonu ya da bilgisayara aktarıyor.

BBC’nin haberine göre, Google’ın akıllı lens prototipi Ocak ayında piyasaya sürülmüştü. Lenste küçük kablosuz çip kullanılıyor ve bu küçük glikoz sensörü de lensin yumuşak iki katmanı arasında yerleştirilmiş bulunuyor.

Google çip ve duyaçlarının çok küçük olduğunu belirterek bir tür parıltı gibi görüldüğünü, anteninin ise insan saçından daha ince olduğunu belirtti. Google prototipin saniyede bir ölçüm yapabileceğini vurguladı.

Novartis’ten yapılan açıklamada ise bu teknolojinin göz sağlığı tedavisinde de kullanabileceği belirtildi. Şirketin baş yöneticisi Joe Jimenez yeni teknolojinin göz ile başlayarak geleneksel tedavi yöntemlerinin sınırlarının ötesine gidebilmek için kilit bir adım olduğunu söyledi.

Google’ın kurucularından Sergey Brin ise son teknolojiyi kullanarak elektronik cihazları küçültüp milyonlarca insanın hayat kalitesini arttırmayı amaçladıklarını ifade etti. Diyabet hastalarının düzenli olarak glikoz seviyelerini kontrol etmesi gerekiyor.

Şu an için hastaların büyük kısmı kan damlası yöntemi ile bu ölçümleri gerçekleştiriyor. Uzmanlar diyabeti olanların sayısının arttığını ve tüketicilerin de daha yaratıcı çözümler istediğini söylüyor.

Uluslararası Diyabet Federasyonu 2035 yılında dünyada her 10 kişiden 1’inin diyabet hastası olacağını belirtiyor. Birçok sağlık firmasının da odaklandığı “giyilebilir teknoloji” pazarının da büyümesi bekleniyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın