TechnoLogic – Güneş enerjili ilk uçak Arizona’da


Güneş enerjili ilk uçak Arizona’da

TechnoLogic 07 Mayıs 2013 0
Güneş enerjili ilk uçak Arizona’da

ABD’yi boydan boya geçmesi planlanan, ve sadece güneş enerjisiyle çalışan ilk uçak ‘Solar Impulse’ yolculuğunun ilk ayağını başarıyla tamamladı. Cuma sabaha karşı San Francisco’dan havalanan ‘Solar Impulse’ 18 saatte Arizona’ya ulaştı.

Uçağın aküleri güneş enerjisiyle önceden şarj edilebildiğinden uçak gece uçuşu da yapabiliyor. Ancak gece uçuşları şimdilik yalnızca bir kaç saat sürebiliyor.

Bir Airbus A340 ile aynı kanat genişliğine sahip olmasına rağmen, uçağın gövde uzunluğu neredeyse orta büyüklükteki bir otomobile eş değer. Ağırlığı ise 1,6 ton.

SolarImpulse

Tarihi yolculuğu başarıyla tamamlayan İsviçreli iki pilottan Bertrand Piccard, 1999 yılında dünyanın etrafını ilk kez sıcak hava balonu ile dolaşması ile tanınıyor. Diğer pilot Andre Borschberg yaptığı açıklamada, bu uçuşa geçen yazdan beri hazırlandıklarını belirtiyor.

BBC’nin haberine göre, Borschberg, “Bu [uçuşu] 1915’te ilk okyanus geçişinden önce ülkeler arası uçak yolcuğun yapılabilmesine benzetebilirsiniz – havacılığın gelişmesi için önemli bir adım.” dedi. Önümüzdeki haftalarda uçak Dallas, St Louis, Washington DC ve New York’a gidecek.