Hava taşımacılığında zeplin dönemi

Askeri ve ticari alanlarda zeplinlerin kullanılması için çalışma yürütülüyor. Taşımacılıkta yeni bir alternatif sunması için nihai bir zeplin modelinin ise birkaç yıl içinde üretileceği belirtiliyor.

ABD’nin Los Angeles kenti yakınlarında, bu geniş hangarda tanıtılan 75 metre uzunluğundaki zeplin protipi, faaliyete geçecek nihai modelin sadece yarısı büyüklüğünde. Zeplin, Pentagon ve Amerika Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın sağladığı 35 milyon dolarlık fon sayesinde üretildi.

Zeplini geliştiren firma, nihai modelin, prototipin iki katı uzunluğunda olmasını ve 60 ton yük taşımasını hedefliyor. Firma yetkilisi Shenny Yao, balonun lojistik desteğe ihtiyacı olmadığını söylüyor ve “Havaalanı veya mürettebata ihtiyaç yok.” diyor.

Zeplin, karbon tellerine, alüminyumdan yapılmış sert bir yapıya, iniş ve kalkışa göre dönen pervanelere ve helyumu sıkıştıran yeni bir sisteme sahip. Araç bazen havadan daha ağır bazen de daha hafif olabiliyor.

Firmanın kurucusu, Ukrayna göçmeni Igor Pasternak, geliştirdikleri zeplinin sıradan bir uçak olmadığını söylüyor ve ekliyor: “Kendine ait bir kategorisi var. Bu yeni tip bir hava aracı. Zeplin nakliyat maliyetini düşürebilir. Bu zeplini havada giden bir at, bir kamyon gibi düşünün.” diyor.

İleri bilgisayar teknikleri sayesinde, zeplinin her yere erişebildiğini belirten Shenny Yao ise, “Her çeşit kargoyu binlerce kilometre uzağa götürebilir. Petrol ve doğalgaz taşıyabilir. Ayrıca çiçek gibi taze ürünler satan firmalarla ve moda endüstrisiyle de görüşüyoruz.” şeklinde konuşuyor.

Prototipin iniş ve kalkışı hangarın içinde test edilmiş. Eğer her şey planlandığı gibi giderse ve müşteriler ilgi gösterirse, ticari amaçla kullanılacak ilk model iki-üç yıl içinde üretilecek.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın