Hintli telekom devi Tech Mahindra Türkiye’de

Dünyanın önde gelen telekomünikasyon servis sağlayıcı ve özel çözümler sunan şirketi Tech Mahindra Türkiye’deki ilk ofisini İstanbul’da açtı.

Artık İstanbul’da lokal operasyonlarına başladığını duyuran, merkezi ABD’de olan Hint kökenli Tech Mahindra, İstanbul’u Türkiye ve Orta Asya için bir merkez olarak konumlandıracak.

Türkiye’nin genç ve kozmopolit nüfusunun yarattığı potansiyeli göz önünde bulundurarak Türkiye’ye adım atan Tech Mahindra bu near-shore merkezden müşterilerine özel servisler sunmayı amaçlıyor. Tech Mahindra Türkiye’yi Avrupa ve Ortadoğu arasında bir hub olan coğrafi konumu nedeni ile  oldukça avantajlı buluyor. Tech Mahindra gelecekteki projeleri için Türkiye’yi near-shore merkezi olarak geliştirmeyi amaçlıyor.

Tech Mahindra yakın zamanda Türkiye’de büyük bir Telekom operatöründe faturalandırma çözümü uygulama projesi kazandı.

Tech Mahindra Orta Doğu ve Türkiye Bölge Müdürü, Girish Bhat İstanbul ofisinin açılışı nedeniyle yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Türkiye büyüme yolunda  ve biz Tech Mahindra olarak bu yolculuğun bir parçası olmak için oldukça hevesliyiz. Bölgede varlığımızı arttırdıkça lokal hükümetinde de desteğini bekliyoruz. Türkiye’deki yolculuğumuzun bir parçası olarak Tech Mahindra servislerini uzun yıllar destekleyecek yerel kaynakları işe almayı ve eğitmeyi amaçlıyoruz.”

Hintli şirketi Türkiye’ye getirme konusunda uzun süredir çaba gösteren ve sonunda bunu başaran Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı M.İlker Aycı da bu telekomünikasyon devinin ofis açması ve Türkiye’yi coğrafyasının hub’ı olarak konumlandırmasını şöyle değerlendirdi:

“Yeni açtıkları ofisleriyle, Türkiye operasyonlarını başlatan Hindistan’ın önemli BT şirketlerinden Tech Mahindra’ya hoş geldin diyoruz. Tech Mahindra Türkiye’nin, Türkiye’yle birlikte büyüyeceğine ve şirketin Türkiye’deki nitelikli iş gücü sayesinde rekabette öne geçeceğine inanıyoruz.”

Aycı sözlerine şöyle devam etti; “Türkiye’nin genç ve dinamik nüfusu sayesinde 2005 ve 2012 yılları arasında GSM abonelerinin sayısı yüzde 52 artarken genişbant ve 3G abonelerinin sayısı sırasıyla yüzde 1.087 ve yüzde 512 arttı. Türk hükümeti 2023 yılı itibariyle bilişim ve iletişim teknolojileri sektörünü 2011 yılındaki 30 milyar $ büyüklüğünden 160 Milyar $ dolayına çıkartmayı hedeflemektedir.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın