HP 2012 3. çeyrek GAAP harici mali görünümünü yükseltti

HP, 3. Çeyrek GAAP harici hisse başına gelir öngörüsünü, 0,94-0,97 dolar aralığından 1 dolar seviyesine yükseltti. 2012 yılı 3. çeyrek hisse başına GAAP harici seyreltilmiş gelir tahminlerine satın alınan varlıkların kendini amorti etmesine yönelik vergi sonrası maliyetler, şerefiye değer kaybı, yeniden yapılanma ve satın alma masrafları dahil edilmiyor.

2012 3. Çeyrek Mali Tablo Öngörüleri

HP ayrıca bu çeyrekte, Kurumsal Hizmetler Grubu’ndaki şerefiye değer kaybı sebebiyle, nakit olmayan vergi öncesi masraflarında yaklaşık 8 milyar dolar artış bildirdi. Bu değişikliğin sebepleri arasında HP hisse senedi değerleri, değişen pazar şartları ve Kurumsal Hizmetler segmentindeki iş trendleri bulunuyor.

Muhasebe kuralları gereği şirketlerin, şerefiye değer kaybı olduğuna dair göstergeler oluştuğunda, uzun vadeli varlıklarıyla birlikte şerefiye değerini yeniden hesaplama zorunluluğu bulunuyor. HP sözkonusu şerefiye değer kaybının Kurumsal Hizmetler Grubu’nda ileride nakit harcamalara sebep olmasını ya da mali performans ve iş süreçlerinde değişiklik yaratmasını beklemiyor.

GAAP mali tablosu

Kurumsal Hizmetler Grubundaki şerefiye değer değişikliğine bağlı oluşan yükümlülükler ile yeniden yapılanma programındaki maliyet artışına bağlı olarak HP 2012 3. Çeyrek  GAAP hisse başına gelirlerinin 4,31 ile 4,49 dolar aralığında gerçekleşmesini öngörüyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın