Huawei CEO’sundan Cumhurbaşkanı Gül’e ziyaret

Dünyanın önde gelen bilgi ve iletişim teknolojileri çözüm üreticisi Huawei’nin Dönüşümlü CEO’su Guo Ping, 20 Haziran günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile İstanbul’da bir araya geldi. Görüşmede, Huawei’nin gelecek birkaç yıl içindeki Türkiye’ye yönelik planları konuşuldu.

Huawei Dönüşümlü CEO’su Guo Ping, ziyarette, “Son on yıldır, Türkiye’deki iş gelişimimize verdikleri destekten ötürü Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ve Türk hükümetine minnettarız. Türkiye, Avrasya bölgesindeki en etkili ülkelerden biri. Pazar büyüklüğü ve jeopolitik konumu itibarıyla büyük avantajlar sunuyor. Orta Asya ve Kafkasya Bölgesi genel merkezimizi bu ülkede konumlandırmamızın ana sebebi de bu. Huawei olarak, Türkiye’nin ‘2023 Vizyonu’ stratejisine aktif olarak katılacak, Türkiye’nin bilgi ve iletişim teknolojileri stratejisinin yürütülmesini kolaylaştıracak ve dünya lideri ürün ve çözümlerimizle Türk insanının iletişim deneyimini geliştireceğiz” dedi.

Huawei’nin bilişim sektöründe global ölçekte önemli bir yere sahip olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, “Huawei’nin Türkiye’deki başarılı faaliyetlerinden ve imza attığı farklı alanlardaki projelerinden memnuniyet duyuyorum” şeklinde konuştu.

Ziyaretle ilgili Huawei’den yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Dünya nüfusunun üçte birine hizmet götüren ve 12 yıldır Türkiye’de yatırımlarını gerçekleştiren Huawei markası, 850’den fazla çalışanı ile, Türkiye’nin iletişim ekipman ve çözümleri sunan, yüksek bilinirliğe sahip bir teknoloji şirketi haline geldi.

Öncü yenilikçi ürünleri ile, Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Avea gibi Türkiye’nin tanınmış telekom operatörlerine hizmet vermektedir. Huawei, Türkiye’de modern iletişim ağlarının oluşumunda da önemli bir rol oynamaya devam etmekte ve Huawei ürün ve çözümleri ülkede on milyonlarca insana hizmet vermektedir.

Bilgi ve iletişim teknolojileri, tüm sektörlerin gelişimini destekleyen önemli bir lokomotif haline gelmiştir. Huawei faaliyet gösterdiği ülkelerde, bilgi ve iletişim sektörünü geliştirmeye, böylece ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirliği desteklemeye kararlıdır.

2009 yılında yapımına başlanan Huawei Türkiye Ar&Ge merkezi, Huawei’nin en büyük uluslararası üçüncü, Çin dışında da en büyük ikinci yazılım alanında çalışan Ar&Ge merkezidir. 80 milyon doların üzerindeki toplam yatırım ile merkez, 360’ın üzerinde yerli Ar&Ge mühendisini istihdam etmektedir.

Huawei, Ar&Ge ve eğitim merkezi ile yatırımlarına devam edecek ve Türkiye’deki bilişim profesyonellerinin yetiştirilmesi ile ilgili yerel üniversiteler ile işbirliklerine devam edecektir. Huawei, ayrıca yerel topluluklar ile bilgi ve iletişim teknolojileri bilgisini paylaşmak üzere aktif bir şekilde yeni yollar araştırmaktadır.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın