TechnoLogic – İlk milli İHA’lar TSK’ya teslim ediliyor


İlk milli İHA’lar TSK’ya teslim ediliyor

TechnoLogic 14 Kasım 2014 0
İlk milli İHA’lar TSK’ya teslim ediliyor

Kale-Baykar İş Ortaklığı tarafından geliştirilen Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA), uçuş testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmeye başlandı.

Tüm yazılım ve donanım sistemleri Türk mühendisleri tarafından üretilen Bayraktar TB2 İHA, ilk etapta 6 uçak 2 yer kontrol istasyonundan oluşan sistemiyle envantere girecek.

Böylece Türk Ordusu Cumhuriyet tarihinde ilk kez taktik sınıfı ‘yerli’ bir İHA kullanmış olacak. İlk partinin ardından 2015’in ortasında yine 6 uçak ve 2 yer istasyonundan oluşan ikinci parti teslim edilecek.

Orta İrtifa ve Uzun Menzil (MALE) sınıfı İHA konseptine uygun olarak geliştirilen Taktik İnsansız Hava Aracı Sistemi Milli ve Özgün tam otomatik uçuş kontrol özellikleri (Taksi, Kalkış, Seyir, İniş ve Park) ve üç yedekli uçuş kontrol sistem mimarisi, özgün seyrüsefer ve sensör füzyonu uygulamaları ile dünya klasmanında en ileri teknolojik seviyede geliştirilmekte olan keşif ve gözetleme aracı.

Eylül-Ekim 2009 yılında resmi heyet huzurunda Bayraktar Taktik İHA Sistemi ile hedeflenen tüm performans kriterleri başarıyla tamamlanarak uçuş testleri sergilendi. Bu uçuş testleri esnasında dünyada hiçbir alternatif İHA Sisteminde bulunmayan (Predator, Heron vb. dahil) hangardan çıktığı andan itibaren tam otomatik taksi, kalkış, uçuş, iniş, frenleme ve tekrar hangara dönüş gibi özellikler gösterildi. Rekabet usulune dayalı olarak yürütülen bu uçuş testlerinde tek başarılı olan sistem Bayraktar İHA oldu.

Temel uçuş performans kriterleri:

  • 22,500 Feet Uçuş İrtifası
  • 20 Saat Havada Kalış Süresi
  • 150 Km Haberleşme Menzili
  • Tam Otomatik Uçuş Kontrol ve 3 Yedekli Otopilot Sistemi (Triple Redundant)
  • Yer Sistemlerine bağımlı olmaksızın tam otomatik iniş ve kalkış özelliği
  • GPS Bağımlılığı olmaksızın dahili sensör füzyonu ile seyrüsefer özelliği

Kullanıcı Arayüzü İnsansız Hava Aracı Sistemlerinde Hava Aracının Komuta, Kontrol ve İzleme işlemlerinin gerçekleştirildiği yazılım sistemi. Geliştirilen Kullanıcı Arayüzü sabit kanat ve döner kanat hava aracı platformlarını desteklemekte.

bayraktar-iha1

bayraktar-iha-teknik

bayraktar-iha-teknik1

Bayraktar’ın rekor uçuşuyla ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz: