‘İlk yerli otomobili biz yapmak istiyoruz’

Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, Türkiye’de ilk yerli otomobili üretmek istediklerini söyledi.

Kıraç, Capital 500 Ödül Töreni’nde onur ödülünü alırken yaptığı konuşmasında, “Otomotivde yerliye ihtiyaç var. O yerliyi ilk ben yapmak istiyorum” ifadesini kullandı.

Cumhuriyet dönemine tanıklık eden en tecrübeli sanayicilerden biri olarak tanınan Kıraç, konuşmasında şunları kaydetti:

“Bu sene başından itibaren mühendisliği tamamen bize ait yerli vasıtalarımızı çıkarıyoruz. Bunlar ilk önce otobüs ailesi olacak. Çünkü ekonomi için bir yerden biraz para kazanmamız lazım. Yoksa öbür macera olamaz. Göreceksiniz taksiyle geleceğiz, onun için çalışıyoruz. 270 mühendisi olan bir yapının içinde mücadele olan ve gördüğünüz vasıtalara artık mühendisliği dahil tamamen yerli olarak biz yapacağız. Bu bir mücadele, inanın bu mücadelede Türk ismine ihtiyaç var. Bunu yapmak lazım, muhakkak ki yabancılarla ortaklıklarımız da devam edecektir. Ama Türk ismi gereklidir.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir