İngiltere’de ‘GameOver Zeus’ alarmı

İngiltere’deki Ulusal Suç Ajansı (NCA) bilgisayar kullanıcılarını, büyük bir siber saldırıdan kendilerini korumak için iki haftaları olduğu yönünde uyardı.

ABD’li yetkililerin büyük bir korsan ağını ele geçirmelerinin ardından kullanıcıların bilgisayarlarını korumak için ‘derhal’ harekete geçmeleri istendi.

NCA ile birlikte çalışan FBI; kişisel ve finansal verileri çalmayı amaçlayan bir ‘botnet’i kontrol altına aldı.

Botnet internette faaliyet gösteren suç şebekelerinin önemli çalışma yöntemlerinden biri.

Bu yöntemde suç şebekeleri kötü amaçlı yazılımları bilgisayarlara dağıtıyor, daha sonra bu bilgisayarlar kullanıcılarının haberi olmadan çeşitli amaçlar için kullanılıyor.

Son saldırı eyleminin adı ise GameOver Zeus. İngiltere’de 15 bin makinenin bundan etkilendiği düşünülüyor.

İnternet servis sağlayıcılarının mektup veya e-posta ile saldırıdan etkilendiği bilinen müşterileriyle bağlantıya geçeceği bildiriliyor.

Bu çaptaki gelmiş geçmiş en büyük operasyon olarak tarif edilen operasyon kapsamında yetkililer dünya çapında bazı sunuculara (server) anlık baskınlar gerçekleştirdi.

Operasyona destek veren internet sitesi sunucusu Tagadab’tan Steve Rawlinson “Bu operasyon eşi benzeri görülmemiş bir ölçekte” dedi.

Operasyon kapsamında yetkililer, botnet işlemini kontrol eden makineleri hedef alabilir.

Bütün bilgisayar kullanıcılarından kötü amaçlı yazılımların makinelerini etkilemediğini kontrol etmeleri isteniyor.

İngiltere hükümeti tarafından desteklenen Get Safe Online adlı internet güvenliği oluşumu, kullanıcılara bir yazılım programı listesi önerisi yayınladı.

Açıklamada bu uyarının kullanıcıları paniğe sürükleme amacı taşımadığı ancak söylenen adımların derhal atılmasının çok önemli olduğu belirtildi.

BBC’nin haberine göre, kullanıcılar, Get Safe Online’ın internet adresine Pazartesi akşam saatlerinde erişimde sorun yaşadı.

Get Safe Online’dan yapılan açıklamada bunun siteye yüksek oranda giriş veya siber bir saldırının neden olmadığı, nedeninin araştırıldığıu belirtildi.

Tehlikeyle ilgili ABD merkezi CERT (Bilgisayar Acil Durum Hazırlık Takımı) tarafından da daha detaylı bir bilgilendirme yapıldı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir