TechnoLogic – İnternet bankacılığından e Devlet’e giriş yaygınlaşıyor


İnternet bankacılığından e Devlet’e giriş yaygınlaşıyor

TechnoLogic 27 Ağustos 2015 0
İnternet bankacılığından e Devlet’e giriş yaygınlaşıyor

Türksat AŞ’nin, Garanti Bankası ve İş Bankası ile yürüttüğü ortak çalışmalar neticesinde, bu bankaların müşterileri de internet şubeleri üzerinden e-Devlet Kapısı’na (turkiye.gov.tr) başka bir şifreye ihtiyaç duymadan güvenli bir şekilde giriş yapabilecek.

Türksat AŞ’den yapılan açıklamaya göre, e-Devlet Kapısı’na internet bankacılığı üzerinden girişi yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında Türksat AŞ’nin bankalarla çalışmaları sürdürülüyor. İlk olarak haziranda DenizBank müşterileri, açılan uygulamayla internet bankacılığı üzerinden e-Devlet Kapısı’na giriş yapma imkanı buldu.

Garanti Bankası ve İş Bankası ile yapılan işbirliği için gerçekleştirilen çalışmalar da sonuçlandırıldı. Bu hizmetle söz konusu bankalarının internet bankacılığı üzerinden güvenli bir şekilde e-Devlet Kapısı’na giriş yapılabilecek.

İnternet bankacılığı üzerinden e-Devlet Kapısı’na giriş uygulamasına Garanti Bankası ve İş Bankası da eklendi. Uygulamanın ilk kez açıldığı günden bu yana kullanıcılar tarafından internet bankacılığı üzerinden e-Devlet Kapısı’na yaklaşık 108 bin 375 kez giriş yapıldı. 14 bin 645 kişi de e-Devlet Kapısı’na ilk kez internet bankacılığı üzerinden giriş yaparak e-Devlet Kapısı kullanıcısı oldu.

Açıklamada, söz konusu uygulamanın sağladığı kolaylıklara ilişkin şunlar kaydedildi:

“Bu uygulama aracılığıyla e-Devlet Kapısı şifresi olmayan söz konusu bankaların müşterileri de e-Devlet Kapısı kullanıcısı olabiliyor. İnternet şubesi üzerinden turkiye.gov.tr’ye giriş yapan ve daha önce şifresi olmayan kullanıcılar, profil sayfası üzerinden e-Devlet Kapısı şifrelerini oluşturabiliyorlar. Uygulamayla ayrıca Garanti Bankası ve İş Bankası müşterisi olup e-Devlet Kapısı şifresini unutmuş kullanıcılar için de Kapı’ya giriş imkanı sağlanmış oluyor. e-Devlet Kapısı girişi için yeni bir alternatif olan uygulama, kamu kurumlarının e-Devlet Kapısı’na eklenmiş olan elektronik hizmetlerine 7/24 ve ücretsiz olarak erişime olanak sağlıyor.”

Açıklamada, DenizBank, Garanti Bankası ve İş Bankasından sonra Yapı Kredi Bankası ve ING Bank ile de internet bankacılığı üzerinden e-Devlet Kapısı’na girişe ilişkin çalışmaların devam ettiği, konuyla ilgili hizmet vermek isteyen diğer bankaların talepleri doğrultusunda bu uygulamanın daha da yaygınlaştırılmasının planlandığı vurgulandı.