TechnoLogic – İnternet kafeleri, Microsoft ve Kafeciler Esnaf Odası böyle bağlamış!


İnternet kafeleri, Microsoft ve Kafeciler Esnaf Odası böyle bağlamış!

TechnoLogic 05 Şubat 2016 0
İnternet kafeleri, Microsoft ve Kafeciler Esnaf Odası böyle bağlamış!

Gümrük Bakanlığı müfettişleri Microsoft’un, internet kafelere baskıyla 82 bin yazılım sattığını ortaya çıkardı. Raporda, şirketin eski oda yönetimiyle işbirliği yaptığı ve birlikte kazanç elde ettikleri iddia edildi.

Yazılım devi Microsoft’un Türkiye’de binlerce internet kafeye baskı yaparak milyonlarca dolarlık gelir sağladığı ortaya çıktı. Esnafın şikâyetleri üzerine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık başmüfettişleri Nisan 2015’te raporunu tamamladı.

Sabah gazetesinde İbrahim Acar imzasıyla yayınlanan habere göre, raporda, Microsoft’un 2009-2011 arasında İnternet Kafeciler Odası’nın eski yönetimiyle birlikte kafeler üzerinden nasıl kazanç sağladığı ayrıntılı olarak yer alıyor. Bu dönemde 82 bin adet bilgisayar için 8 milyon dolarlık satış yapıldığı, 100 dolarlık her bir program için oda yönetiminin kurduğu şirkete, 5 dolarlık kurulum ücreti ödendiği belirtildi.

‘KORSAN’ DİYEREK KORKUTTULAR

Müfettişler, Microsoft’un süresiz kullanım hakkı bulunan lisanslı yazılımları bile yenisiyle değiştirdiğini tespit etti. Odanın da Microsoft’la anlaşma yaparak, üye bilgilerini şirkete verdiği ve karşılığında da program başına 5 dolarlık bir kurulum ücretini Microsoft’un ödemeyi taahhüt ettiği belirtilen raporda, “İnternet kafelere özel denilerek pazarlanan bütün lisanslar geçersiz kabul edilerek korsan yazılım kullanıcısı muamelesi yapıldı” denildi. Raporda aynı durumun Ankara’da geçerli olduğu vurgulandı.

POLİSLE ESNAFA BASKIN YAPTILAR

İstanbul İnternet Kafeciler Esnaf Odası’nın yeni Başkanı Metin Baltaoğlu, “Microsoft, üyelerimize polisle baskın yaparak onların korsan yazılım kullandığı imajı yarattı. Ardından da süresiz kullanım hakkı olan yazılımları iptal ettiğini ve yenilerinin alınması gerektiğini dayattı” dedi. Programların 100 dolara satıldığını söyleyen Baltaoğlu, “Bu rakam dünyaya göre de oldukça pahalı” dedi.

LİSANSLI BİLE OLSA DEĞİŞTİRİLDİ

Raporda, ayrıca eski Başkan Ali Yakup Turanoğlu’nun şirket kurduğu belirtilerek, “Bu şirket, esnafa yazılım sattı ve fatura kesme dışındaki tüm işlemlerde Oda’nın ismi kullanıldı” denildi. Microsoft’un bu uygulaması, şirketlerin maillerine de yansıdı. 2010’daki mailde, “İ-cafe projesinden yararlanmak için orijinal lisans almış da olsanız hepsinin tekrar lisanslanması gerekiyor. Microsoft’tan bu şekilde bilgi geldi” denildi.