TechnoLogic – iPhone 5S’in parmak izi okuyucusunu ‘hack’leyene ödül


iPhone 5S’in parmak izi okuyucusunu ‘hack’leyene ödül

TechnoLogic 20 Eylül 2013 0
iPhone 5S’in parmak izi okuyucusunu ‘hack’leyene ödül

Piyasaya yeni çıkan iPhone 5S’in üzerinde bulunan parmak izi okuyucusunu kırmak için düzenlenen yarışmada galip gelecek hacker için Twitter kullanıcıları tarafından ödül toplanmaya başlandı.

istouchidhackedyet.com (Touch ID kırıldı mı?) adlı internet sitesi üzerinde, kampanyaya destek vererek Bitcoin parası ve alkol cinsinden ödüle katkıda bulunan katılımcıların bağışladıkları tutarlar yer alıyor.

Kampanyaya ev sahipliği yapan internet sitesinde yer alan açıklamada, yarışmaya Twitter kullanıcılarının dışında birkaç küçük girişim fonunun da 10-15 bin Dolar tutarındaki bir katkıyla destek verdikleri bildirildi.

Organizatörler, yarışmayı kazanmak için katılımcıların bir başka şahsa ait olan iPhone 5S üzerindeki parmak izini kopyalamaları, üzerinde gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra telefona geri yollayacakları bu parmak izi ile telefon kilidini açmaları gerektiğini bildirdi.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, telefonun orta tuşuna entegre olan parmak izi tarayıcısı, hem telefonu aktif hale getirmeye, hem de AppleStore ve iTunes mağazalarından alışveriş yapmaya imkân tanıyor.

Hacker çevrelerinde oldukça ünlü olan güvenlik sistemleri mühendisi Charlie Miller, yaptığı açıklamada, yarışma görevinin yerine getirilebilmesi için uzmanların yaklaşık iki haftalık bir süreye ihtiyaç duyacağını düşündüğünü ifade etti.