İran’da internet özgürlüğü kısa sürdü

İran’da Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerine dün gece bir kaç saatliğine serbestçe erişebilen internet kullanıcılarının sevinci kısa sürdü.

İranlı yetkililer, serbest erişimin “teknik bir aksaklıktan” kaynaklandığını ve sosyal ağlara erişimi engelleyen filtreleri yeniden devreye soktuklarını duyurdu.

Başkent Tahran’daki pek çok Facebook ve Twitter kullanıcısı, dün geceki sürpriz internet serbestisini, yeni seçilen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin izlediği yeni politikaların sonucu olarak yorumlamıştı.

Ruhani, Batı’ya açılmaya ve İran’ı şeffaflaştırmaya yönelik vaatlerde bulunmuştu. Facebook’ta çok sayıda kullanıcı da dün gece “Teşekkürler Ruhani” yazan mesajlar göndermişti.

Mehdi isimli bir kullanıcı “Amerika’daki sevgili arkadaşlar, mucizelere inanır mısınız?! İşte bunlardan biri İran’da yaşandı ve Tahran hükümeti Facebook’a koyduğu filtreleri kaldırdı!!!” diye yazmıştı.

Ancak siteler bu sabah erken saatlerde yeniden erişilemez hale gelince pek çok İranlı kullanıcı bu sitelere girebilmek için yeniden proxy sunuculara yönelmek zorunda kaldı.

Yarı resmi Mehr haber ajansının aktardığına göre, Tahran yönetiminin basın danışmanı Abdülsamed Khoramadi, “teknik aksaklığın ardında birilerinin olup olmadığının araştırıldığı, uluslararası bir girişim olduğunun anlaşılması halinde kimi önlemler alacakları” uyarısında bulundu.

Kimi internet kullanıcıları ise bu kısa süreli erişimin, aslında sanal ortamdaki faaliyetleri takip eden İran polisinin, Facebook’a giren internet kullanıcılarını tespit etme amacına hizmet ettiğini öne sürdü.

Kısa süreli internet özgürlüğü, internet filtrelerinin kaldırılmasını ve sosyal ağların yeniden açılmasını isteyen gruplar ile İran yönetimi içinde bu tür sitelere erişime kesin dille karşı çıkan muhafazakâr kesim arasındaki fikir ayrılığını derinleştirebilir.

İran, Mahmud Ahmedinejad’ın yeniden cumhurbaşkanı seçildiği 2009’daki tartışmalı seçimler sırasında Facebook, Twitter ve benzeri sosyal iletişim ağlarına erişimi, muhalefet destekçilerince yaygın şekilde kullanılması sonrası engellemişti.

Ancak yeni cumhurbaşkanı Ruhani’nin kabinesindeki pek çok bakanın şahsi Facebook sayfası bulunduğu söyleniyor. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif adına da geçen hafta Twitter’da açılmış bir hesap bulunuyor.

2002-2007 yılları arasında İran’ın BM daimi temsilciliğini üstlenen Zarif, Washington ile Tahran arasındaki diyaloğu kurmaya yönelik çabalarıyla önde gelen Amerikalı yetkililerin saygınlığını kazanmış bir isim olarak biliniyor.

Geçen hafta Zarif’in Twitter hesabından Yahudilerin Roş Aşana yani Yeni Yılı’nı kutlayan bir mesaj göndermesi dikkat çekmişti.

BBC’nin haberine göre, Ruhani’nin ofisi, mesajın kendisi tarafından değil bir destekçilerinin açtığı hesaptan gönderildiğini söylemekte gecikmedi.

Bununla beraber kimi çevreler, İran’ın reform yanlısı siyasetçilerinin, sosyal medya hesapları üzerinde kasten kafa karışıklığı yaratarak aslında, kamuoyunun görüşlerini yokladıklarını ve öfkeli muhafazakârlar karşısında da bu tür mesajları -kendi resmi hesapları bulunmadığını söyleyerek- inkâr hakkını saklı tuttuklarını ileri sürüyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir