İrlanda, Apple’ın vergi hilesine son veriyor

İrlanda, teknoloji şirketlerinin vergi kaçırmalarına çanak turan yasal boşluğu gidermek için harekete geçti. Maliye Bakanı Michael Noonan, reform konusunda ciddi olduklarını belirterek, “Küresel vergi sorunları konusunda İrlanda sorunun değil, çözümün parçası olmak istiyor.” şeklinde konuştu. İrlanda hükümeti, vergi meskeni bulunmayan şirketleri yasadışı ilan etmek için çalışma yapıyor.

İrlanda’da şirket kurarak vergi kaçıran şirketlerin başında Apple geliyor. Şirket bu sayede yılda en az 40 milyar dolar daha az vergi ödüyor. Şirketler, İrlanda’da az vergi ödeyerek kayda geçirdikleri gelirlerini daha sonra başka ülkelere transfer ediyor.

Her ne kadar İrlanda yasaların vergi kaçırmak için suistimal edilmesine artık göz yummayacağını açıklamasına rağmen firmalara bir kaçış yolu da bırakıldı. Tasarı yasalaşırsa, vergi mükellefleri, istedikleri ülkeyi seçebilecekler. Yeni durumda, şirketlerin sıfır vergi imkanı veren Bermuda’yı yeni merkez olarak seçebilecekleri belirtiliyor.

Bu açık kapı sayesinde aslında Apple açısından bir şey değişmeyecek. Görünen o ki, Apple, İrlanda izin vermese, vergi kaçırma faaliyetlerini başka ülkelere kaydırabilecek. Teknoloji şirketleri arasında vergi kaçırmak için bu taktiği kullanan sadece Apple değil. Google ve Microsoft’un da benzer yöntemleri kullandığı ve İrlanda’da şirket kurduğu daha önce de basına yansımıştı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir