İsviçre’de Volkswagen’e satış yasağı

İsviçre, Volkswagen’in dizel motorlu modellerinin ülkede satışını geçici olarak durdurdu. Kararın gerekçesi, söz konusu modellerin bazı sera gazı salınımı testlerinden geçememiş olma ihtimali. İsviçre’nin kararı ülkede henüz satılmamış ya da kayıt altına alınmamış 180 bin modeli etkileyebilir.

Dünyanın en büyük otomotiv üreticisi olan Alman Volkswagen şirketi, ABD ve Avrupa’da egzoz emisyonlarını kasıtlı olarak düşük gösterdiğini ve yaklaşık 11 milyon araca yerleştirilen yazılımla, karbon emisyon oranlarında hile yaptığını itiraf etmişti.
Skandal sonrası Volkswagen hisseleri yaklaşık yüzde 30 değer kaybetti.

Şu ana kadar ABD, Almanya, İngiltere, İsviçre, İtalya, Fransa, Güney Kore, Kanada, Norveç ve İtalya skandalla ilgili olarak soruşturma başlattı.

CEO’su istifa etmişti

BBC’nin haberine göre, skandalın patlak vermesinin ardından 2007’den beri Volkswagen’in CEO’luğunu yapan olan Martin Winterkorn Çarşamba günü istifa etmişti.

Bu göreve, Volkswagen’in sahip olduğu Porsche AG’nin eski İcra Kurulu Başkanı Matthias Müller getirildi. Müller, kamuoyunun şirkete güveninin tesis etmek için skandalı kapsamlı ve şeffaf bir şekilde soruşturma sözü verdi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın