Kadına şiddeti önleyen mobil uygulama

Vodafone Türkiye, geçen mart ayında kadına şiddete karşı kullanıma sunduğu Kırmızı Işık uygulamasını Avon ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle 3 milyon kadına ulaştıracak.

Vodafone-Avon iş birliği kapsamında, Avon’un tüm temsilci iletişimi kanallarına Kırmızı Işık uygulamasının tanıtım bilgileri eklenecek; Avon temsilcileri de Kırmızı Işık uygulaması konusunda kadınlara bilgilendirme yapacak.

Konuyla ilgili “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, “Kırmızı Işık uygulamasının, kadınların şiddete uğramasında caydırıcı ve önleyici etki yapacağına inanıyoruz.” dedi.

Avon Türkiye Genel Müdürü Angela Cretu ise kadınların kadınlar için çalıştığı şirket olarak uzun yıllardır dünyada kadınları etkileyen en önemli iki sorunla, meme kanseri ve aile içi şiddetle mücadele etiklerini söyledi.

Kırmızı Işık uygulaması ne işe yarıyor?

  • Vodafone Kırmızı Işık uygulaması, kadınların şiddete maruz kaldığı anlarda, kolluk kuvvetleri ya da yakınlarına kolaylıkla haber verebilmesini sağlıyor. Uygulama, tercihe bağlı olarak, şiddet uygulayan kişinin uygulamayı fark etmemesi amacıyla sahte bir fener ekranıyla açılabiliyor ve parmakların yukarı kaydırılmasıyla ana ekrana geçilebiliyor.
  • Ana uygulama ekranında Alo 183 Kadın ve Sosyal Hizmetler, 155 Polis İmdat ve 156 Jandarma İmdat acil numaraları tek tuşla aranabiliyor. Ayrıca, şiddete uğrayan kişi, şiddet anında yardım isteyebileceği 3 kişiyi kaydederek tek tuşla arayabiliyor.
  • “Acil SMS Salla-Uyar” fonksiyonunun açılmasıyla birlikte, uygulama arka planda çalışırken, telefonun sallanmasıyla acil SMS gönderilebiliyor. Harita ekranında, kullanıcıya en yakın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı birim ve Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi gösteriliyor.
  • Kırmızı Işık uygulaması, kullanıma açıldığı mart ayından bu yana, 7 ayda 7 bin 296 kez indirildi. Uygulamayı indirenlerin illere göre dağılımı ise yüzde 37 ile İstanbul, yüzde 18 ile Ankara, yüzde 8 ile İzmir, yüzde 3 ile Adana, yüzde 3 olarak da Antalya şeklinde kaydediliyor.
  • Uygulamanın “Salla-Uyar” özelliği 3 bin 689 kez aktive edildi. Önümüzdeki bir yılda, uygulamanın şiddete maruz kalan kadınların en az yarısına kullandırılması hedefleniyor.

Kırmızı Işık uygulamasını Android için buradan indirebilirsiniz. Apple iOS kullanıcıları için uygulama şu an mevcut değil. Ancak daha sonra yayınlanması planlanıyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın