MegaFon ilk ticari Gigabit LTE şebekesini tanıttı

TechnoLogic 11 Ağustos 2017 0
MegaFon ilk ticari Gigabit LTE şebekesini tanıttı

MegaFon Gigabit LTE’nin ticari şebeke üzerinden yapabildiklerini görücüye çıkardı. Başarılı geçen tanıtımda 979 Mbps indirme hızına ulaşılırken Qualcomm Snapdragon 835 Mobile Platform with X16 LTE ile güçlendirilmiş Sony Xperia XZ Premium ile Nokia ekipmanları kullanıldı.

MegaFon, Avrupa’da ticari bir şebeke üzerinden Gigabit LTE bağlantısını ticari bir cihaz bağlantısı ile tanıtan ilk operatörlerden birisi oldu. Rusya’daki telekomünikasyon sektörünün gelişimi için bir dönüm noktası olan etkinlik MegaFon aboneleri için de niteliksel olarak yeni bir hizmet seviyesi demek oluyor.

979 Mbps hıza ulaşabilmek için 3X Carrier Aggregation (iki 20 MHz 2600 FDD, bir 20 MHZ – 1800 FDD), 256 QAM ve 4×4 MIMO teknolojileri kullanıldı. Test, Snapdragon X16 LTE modem kullanan ve Gigabit LTE’yi destekleyen Avrupa’daki ilk ticari cihaz olan Sony’nin Xperia XZ Premium akıllı telefonu ile gerçekleştirildi. Baz istasyonu olarak ise Moskova’daki MegaFon şubelerinin çoğunda kullanılan Nokia Flexi Multirado modülleri ve 5G’ye geçişi desteklemek için hali hazırda yerleştirilmiş olan Nokia AirScale sistem modülü kullanıldı.

MegaFon, Gigabit LTE ticari şebekesinin nasıl çalıştığını Rusya’da gösteren ilk yer oldu. MegaFon Stolichny Şubesi Direktörü Alexei Semenov konuyla ilgili olarak, “Altyapımızı hazırlayıp şirketimizin eşsiz frekans spektrumunun yüksek potansiyelinden faydalandık. Bu sayede ortaklarımız Sony, Qualcomm Technologies ve Nokia’nın sadece MegaFon’un ticari şebekesinde kullanılabilecek ekipmanlarından destek aldık. Aynı zamanda da veri transfer oranlarımızı istikrarlı bir şekilde artırdık. Geçtiğimiz sene Moskova’da yapılan Dünya Hokey Şampiyonası’nda 450 Mbps hıza ulaşmıştık, mayıs ayındaki SPIEF’te ise hız rekoru kırmıştık. Bugün ise ticari bir şebekeye akıllı telefon ile bağlanıp 979 Mpbs hıza ulaşmayı başardık. Ekibimiz müşterilerimize en gelişmiş şebeke bağlantı hizmetlerini sunmak için çalışıp yenilikçi çözümler yaratmaya devam ediyor. Bu an bizim için sadece bir rekorun kırılması değil müşterilerimiz için eşsiz bir fırsat ve yeniliklerin önünü açacak stratejik bir hamle anlamına geliyor.” dedi.

Gigabit LTE sadece ulaşılan yüksek hız değerlerinden ibaret değil, Gigabit LTE uyumu olmayan cihaz sahipleri de bütün kullanıcılara faydalı olacak daha geniş şebeke kapasitesi de demek. Gigabit LTE mobil cihazları indirme işlemlerini çok hızlı bir şekilde tamamlayıp tüm kullanıcıların ulaşabileceği şebeke kaynaklarını da kullanıma sokuyor.

Qualcomm Europe Inc. İş Geliştirme Yardımcı Başkanı Yulia Klebanova, “Megafon ve Sony Mobile’dan aldığımız sonuçlardan gurur duyuyoruz. Gigabit LTE, Snapdragon 835 Mobile Platform ile güçlendirilmiş amiral gemisi akıllı telefon kullanıcılarının nitelik olarak yeni bir seviyede sürdürülebilir bağlantı ve veri indirme hızına ulaşması anlamına geliyor. Gigabit LTE şebekedeki diğer kullanıcıları da kullandıkları cihaz ne olursa olsun, iyi yönde etkileyecek ve yüksek hızlı bağlantıyı deneyimlemelerini sağlayacaktır. Rusya’nın ticari Gigabit LTE şebekesini ve cihazını destekleyip tanıtan Avrupa’daki ilk ülkelerden birisi olmasından ötürü çok heyecanlıyız, ayrıca eşsiz frekans genişliğiyle Rusya teknoloji pazarının liderlerinden biri olan MegaFon, bu benzersiz kullanıcı deneyimini Avrupa’da sunan ilk operatörlerden biri olmaktan gurur duyuyor. Gigabit LTE ile 5G’ye uzanan yollar kısalıyor.” dedi.

Nokia Doğu Avrupa Başkan Yardımcısı Demetrio Russo ise “Nokia uzun sürelerdir yüksek veri oranları ve dünyaya liderlik eden MegaFon gibi operatörlere faydalanabilecekleri yüksek hızlar sunan yenilikçi teknolojilerin gelişimi için yatırım yapıyor. Artırılmış veri transfer hızları ağ bağlantı operatörlerinin yeniliklerine yön veren temel faktör haline geliyor. Bugün yapılan tanıtım da MegaFon’un 5G şebekesine geçişi için önemli bir adımı oluşturuyor. MegaFon’un 5G’ye geçişte abonelerine sunacağı eşsiz deneyimin, modern geniş band hizmetlerinin başarılı bir şekilde yerleştirilmesi ve projedeki iş birliğimiz ile bir parçası olduğumuz için çok heyecanlıyız.” dedi.

Sony Mobile Rusya & CIS Başkanı Shinichi Tanaka da Qualcomm Technologies ve Nokia ile olan iş birlikleriyle ilgili olarak “Müşterilerimiz Xperia akıllı telefonlarından hep daha fazlasını istedi: daha hızlı veri erişimi, yüksek kaliteli 4K içerikler, yüksek çözünürlüklü ses ve daha fazlası. Xperia XZ Premium ile 4K HDR ekran çözünürlüklü, Gigabit LTE şebeke desteğini sunan ilk cihazı yarattık. Bu sayede kullanıcılarımız uygun bağlantı hızlarına ulaşıp 4K içerikleri takılmadan izleyebiliyor, büyük boyutlu dosyaları çevrimdışı görüntülemek için indirebiliyor.” dedi.

Bir cevap yazın »