Mücadeleye İnternet Partisi’yle devam

Eski ‘hacker’ Kim Dotcom, İnternet Partisi kurdu. Daha çok Megaupload adlı siteyle tanınan Dotcom, ABD’de açılan bir davada telif hakları ihlali suçlamaları nedeniyle, “suç örgütü kurmak”tan 20 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor.

2 yıl önce Yeni Zelanda’daki evine gelen polislerin etrafını sardığı ve ellerini kelepçeleyerek gözaltına aldığı Dotcom’un garajındaki tüm lüks arabalarına el konulmuş, farklı ülkelerdeki banka hesapları dondurulmuştu. Megaupload sitesi ise kapatılmıştı.

Yaşadıklarını, “ABD böyle bir ülkeye dönüştü ve ben bir sabah bu yeni ABD’ye uyandım.” diye ifade eden Dotcom, “Kendime ‘yaşadığımız dünya böyle bir yer ve artık ben de bu dünyanın mağduruyum’ dedim. Ve birinin buna karşı durması, bu durumla mücadele etmesi gerekiyordu.” diyor.

Değeri 100 milyon dolara ulaşan Mega adlı yeni bir site açan ve hukuk mücadelesine devam eden Dotcom, kurduğu İnternet Partisi ile de, adından söz ettiriyor.

BBC’nin haberine göre, Dotcom, “Partimizin talebi sosyal adalet, özgürlük ve insan hakları. Biz hükümetlerin insan haklarına saygı göstermesini istiyoruz. Özellikle de gizlilik haklarına. Bu yüzden uluslalararası kamuoyunda büyük bir ilgi göreceğimizi düşünüyorum. “İnternet şu an bir saldırı altında ve biz interneti bu saldırıdan kurtarmalıyız.” şeklinde konuşuyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın