TechnoLogic – NSA binlerce e-postayı topladı


NSA binlerce e-postayı topladı

TechnoLogic 23 Ağustos 2013 0
NSA binlerce e-postayı topladı

ABD’de 2011 yılında bir mahkemenin, 56 bin kadar kişisel e-postanın Ulusal Güvenlik Kurumu’nca (NSA) “yasalara aykırı şekilde toplandığına” hükmettiği açıklandı.

Dış İstihbarat Teftiş Mahkemesi’ndeki bir yargıcın, 2011 yılında NSA şemsiyesi altında yürütülen programı yasadışı bulduğu açıklandı.

İzlenen ve toplanan elektronik iletişimin, terör zanlılarıyla hiçbir ilişkisi bulunmayan kişiler arasında gerçekleştiği kaydedildi.

Edward Snowden’ın NSA kapsamında yürütülen yasa dışı dinleme-izleme faaliyetlerini medyaya sızdırması ardından, ABD yönetimi giderek artan eleştirilere hedef oluyor.

Kararları genellikle gizli tutulan mahkeme, NSA’nın 2008-2011 yılları arasında her yıl 56 bin kadar e-postayı toplayarak yasalara aykırı hareket etmiş olabileceğini bildirdi.

BBC’nin haberine göre, gazetecilere kimliklerini açıklamaksızın demeç veren istihbarat yetkilileriyse,” e-postaların izlenmesinin kasıtlı olmadığını, bir teknolojik hatadan kaynaklandığını” savundu.

Mahkeme belgelerinde, “NSA’nın terörizmle hiçbir doğrudan ilişkisi olmayan Amerikalıların kişisel nitelikli e-postalarını, herhangi bir şekilde ayırt etmeksizin topladığı” kaydedildi.

Hükümet yetkilileri, mahkeme kararının, “dinleme-izleme programlarında yapılan hataların belirlenip çözüme kavuşturulduğunu göstermek amacıyla, gizli tutulmaktan çıkarıldığını” belirtiyor.