TechnoLogic – NSA bütçesine kesinti gündemde


NSA bütçesine kesinti gündemde

TechnoLogic 25 Temmuz 2013 0
NSA bütçesine kesinti gündemde

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, NSA bütçesinde kesinti yapılması yönünde hazırlanan bir yasa değişikliği teklifini görüşerek oyluyor.

Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi üyelerinden Justin Amash, NSA’in Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan her telefon konuşmasını kaydetmesini sağlayan programın bütçesini kesmek amacıyla savunma harcamaları yasasında bir değişiklik önergesi hazırladı.

Kongre’de yapılacak oylama öncesinde, Beyaz Saray yönetimi, NSA’e getirilecek her türlü kısıtlamanın, terörle mücadelede önemli bir silahın kaybedilmesi anlamına geleceği uyarısında bulundu.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, “Bu yaklaşım iyi düşünülüp planlanmış bir adım değil. Temsilciler Meclisi’nden bu değişikliği reddetmesini, bunun yerine, ulusumuzun güvenliğini en iyi şekilde sağlayacak araçların neler olacağıyla ilgili bir değerlendirme yapmasını istiyoruz” dedi.

BBC’nin haberine göre, NSA Başkanı General Keith Alexander da, Cumhuriyetçi Parti ve Demokrat Parti üyeleriyle ayrı ayrı bir araya gelerek bu yasa değişikliği tasarısını reddetmeleri için ikna etmeye çalıştı.