NSA’ye veri aktarımına başbakanlıktan onay

NSA Meclis Araştırma Komisyonu’na konuşan bir tanık, BND’nin NSA’ye veri iletmesini sağlayan Eikonal Projesi onayının başbakanlıktan geldiğini söyledi.

Federal Dış İstihbarat Teşkilatı BND’ye göre, Gerhard Schröder’in başbakanlığı döneminde, başbakanlık tarafından verilen bir emirle, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’ye veri akışı mümkün kılındı.

Federal Meclis’teki NSA Araştırma Komisyonu’nun perşembe günkü oturumuna katılan BND’nin “Eikonal“ projesi direktörü, BND’nin NSA ile işbirliğini sağlayan “Eikonal Operasyonu”’nun ancak bundan sonra başlayabildiğini kaydetti.

BND’nin 2004-2008 yılları arasında Frankfurt’ta bulunan uluslararası internet ağı merkezi üzerinden “Eikonal” kod adıyla kişilerin özel verilerini düzenli olarak NSA’ye ilettiği ortaya çıkmıştı.

Adı açıklanmayan ancak S.L. kod adıyla tanıtılan tanık, Frankfurt’taki servis sağlayıcı firmanın BND’ye verilere ulaşım izni verilmesinin hukuki açıdan doğruluğu konusunda şüpheleri olduğunu kaydetti.

S.L., “Bildiği kadarıyla firmanın, başbakanlıktan gelen bir onayın ardından verilerin iletilmesinin hukuki olduğuna ikna edilebildiğini” söyledi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, otomatik filtrelenmiş verilerin öncelikle BND ve NSA’in üssü olarak adlandırılan Bad Aibling’e iletildiği ve NSA’ye aktarılmadan önce 20 görevli tarafından denetimden geçirildiği belirtildi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir