TechnoLogic – Öğüt veren arama motoru


Öğüt veren arama motoru

TechnoLogic 14 Nisan 2013 0
Öğüt veren arama motoru

Sizin de keşke büyükannem, büyükbabam hayatta olsaydı da ona danışsaydım dediğiniz anlar oluyor mu? ‘Hatıra makinesi’ projesi, bir bilene danışma imkânı sunuyor.

Sevgilinizden ayrıldınız, işinizle ilgili önemli bir karar aşamasındasınız, bebeğiniz saatlerdir ağlıyor ya da borç içinde yüzüyorsunuz… Derdinizi anlatacak, danışacak kimseyi bulamadınız mı? İşte Machina Recordatio yani “Hatıra Makinesi” projesi tam da böyle anlarda imdadınıza koşmak için hayata geçirildi.

Deutsche Welle’nin haberine göre, proje Berlin, Hamburg ve Dresden kentlerinde yaşayan yaşlılara yöneltilen sorulara dayanıyor. http://www.machina-recordatio.de adresindeki arama motoruyla projeye katılanların verdiği yanıtlara ulaşmak mümkün. Eğer sorunuza yanıt bulamazsanız, siz de sayfa üzerinden bir sonraki söyleşide kullanılmak üzere bir soru yöneltebiliyorsunuz.

Projeyi şu günlerde Hamburg’da kurulan özel bir enstalasyonla takip etmek de mümkün. Hatıra makinesi mayıs ayı ortasına kadar Hamburg, bu tarihten haziran ayı sonuna kadar Berlin ve ağustos ile eylül aylarında Dresden’de ziyaret edilebilecek. Hep isteyip de soramadığınız soruları yöneltmek ve unut(ul)mamak için…