TechnoLogic – Özel iş jetiyle başladı arama-kurtarma uçağı yaptı


Özel iş jetiyle başladı arama-kurtarma uçağı yaptı

TechnoLogic 20 Kasım 2014 0
Özel iş jetiyle başladı arama-kurtarma uçağı yaptı

Türkiye’deki ilk modifikasyon ve VIP uçak bakım firması AMAC Aerospace Turkey’in, satış ve bakım haklarını elinde bulundurduğu Pilatus PC-12NG özel jetleri, özel modifikasyon çalışmalarıyla arama-kurtarma, keşif ve gözetleme görevlerinde kullanılabiliyor.

AMAC Aerospace Turkey’in satış ve bakım haklarını üstlendiği Pilatus PC-12NG özel jetleri çok amaçlı kullanılabilirliği ve operasyonel esnekliği açısından dikkat çekiyor. Basınçlandırılmış kabini ve yüksek irtifaya çıkabilme özelliğiyle PC-12NG özel jetleri, tespit edilmesi mümkün olmayan cisimleri uzaktan izleyebiliyor ve bu görevi güçlü motoru sayesinde standart yakıt kapasitesiyle 8 saatten fazla havada kalarak gerçekleştirebiliyor. Spectre konfigürasyonu olarak adlandırılan sistemle donatılmış ve geniş iç hacimli PC-12NG özel jetleri gövdesinde normalde gizli olan ama uçuş esnasında açılabilen bir görüntü algılayıcı bulunduruyor.

PC–12NG özel jetlerinin elektro-optik ve kızıl ötesi sensörleriyle, gece görüş kabiliyetine sahip video kamera sistemi kabin içinde bulunan bir görevli tarafından 360 derece kumanda edilebiliyor. Gerçek zamanlı görüntüler kabin içindeki kumanda istasyonu ile beraber kokpitteki ekranlardan da izlenebiliyor.

PC-12NG özel jetleri, dünya çapında arama kurtarma operasyonlarında olduğu kadar güvenlik teşkilatları tarafından gözetleme ve keşif amaçlı olarak da kullanılabiliyor. PC–12NG, çok kısa, hatta toprak veya çim pistlere inip kalkabilme özelliği ile sınır devriyesi için, kızıl ötesi görüş kabiliyeti ile de uyuşturucu ve organize suçlarla mücadele için kullanılabiliyor.

VIP konfigürasyonlu bir PC-12NG’nin temel performans parametreleri:

Kalkış Mesafesi: 808 m
İniş Mesafesi: 558 m
Maksimum Tırmanma Hızı: 585 m/dk
Maksimum Seyir Hızı: 519 km/sa.
Maksimum Menzil: 2915 km
Maksimum Uçuş Yüksekliği: 9144 m