Peugeot bu yıl 42 bin 300 araç satışı hedefliyor

Peugeot Türkiye’den yapılan açıklamada şirketin bu yıl 42 bin 300 araç satış gerçekleştirerek yüzde 4,7’lik pazar payına ulaşmayı hedeflediği bildirdi.

Peugeot’dan yapılan açıklamaya göre şirket, bu yıl Türkiye’deki toplam pazarın 900 bin olmasını öngörürken, satışlarının 42 bin 300, pazar payının ise yüzde 4,7 olmasını hedefliyor.

Açıklamada yer alan bilgilere göre Peugeot’nun da içinde yer aldığı PSA Grubu, 2015 yılında dünyada yüzde 1,2’lik artışla 2 milyon 973 bin araç satışı gerçekleştirdi.

Çin, 731 bin araç satışı ile grubun en büyük pazarları arasında yer alırken Avrupa’da yüzde 5,9’luk artışla 1 milyon 864 bin satış adedine ulaşıldı.

Peugeot ise aynı dönemde dünyada bir önceki yıla kıyasla yüzde 5,6’lık artışla 1 milyon 710 bin araç satış rakamına ulaştı. Şirket Avrupa’da yüzde 9,9’luk yükselişle 1 milyon 56 bin adet, Çin’de ise yüzde 5,6 artışla 408 bin araç satışı gerçekleştirdi.

Peugeot, bu yıl SUV atağı yapacak

Açıklamada, “Best in class” motor seçenekleri ile Peugeot 308’de yüzde 15’e varan satış paylarıyla GT, GT Line ve GTi by PEUGEOT SPORT versiyonların satış performanslarının markanın 2015’te “üst gam stratejisini” sürdürmesini sağladığı kaydedildi.

Marka aynı dönemde Türkiye’de 22 bin 808 adedi binek, 11 bin 603 adedi hafif ticari olmak üzere toplam 34 bin 411 adet satış gerçekleştirerek yüzde 3,6 pazar payı elde etti.

Ayrıca Türkiye otomotiv pazarı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 26 büyürken, Peugeot Türkiye’nin satışlarında yüzde 43’lük artış yakalandı.

Açıklamada bu sonuçların elde edilmesinde BlueHDi ve PureTech motorlar ve EAT6 Efficient Automatic Transmission (6 kademeli tam otomatik şanzıman) gibi yeni teknolojilerin Peugeot Türkiye ürün gamında yaygınlaştırılması ile yenilenen Peugeot 208 ve Peugeot Partner modellerinin lansmanlarının etkili olduğu belirtildi.

Bu arada Peugeot, bu yıl SUV atağı da yapacak. Şirket, 3’ü Avrupa’da, 2’si Çin’de olmak üzere dünyada toplam 5 SUV lansmanı gerçekleştirmeyi planlıyor. Peugeot böylece söz konusu bu segmentteki varlığını ve imajını güçlendirecek.

Traveller/Expert lansmanıyla hafif ticari araç ürün gamında atağa geçmeyi planlayan marka, bu pazarda yeni müşterilere ulaşarak pazar payını daha da artırmayı hedefliyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir