Philips, yeşil üründen 11 milyar avro kazandı

Philips, 2014 yılında yeşil ürün satışlarının toplam satış içindeki payını yüzde 52’ye yükselterek 11,1 milyar avroluk yeşil ürün satışı gerçekleştirdi.

Philips’ten yapılan açıklamaya göre, yeşil inovasyon için 463 milyon dolar harcayan ve karbon ayak izini yüzde 5 oranında azaltan Philips, yeşil inovasyon hedefine planlanan tarihten bir yıl erken ulaştı. Philips’in tüm satışlarının yüzde 52’sine karşılık gelen yeşil satışları, 2014 yılında 11,1 milyar avro olarak gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sürdürülebilirlik Kurulu Başkanı ve Philips Strateji ve İnovasyon Yöneticisi Jim Andrew, “2 milyar avro tutarındaki Yeşil İnovasyon hedefimize planladığımız tarihten daha erken ulaşmamız şirket çapında ivme kazanan sürdürülebilir iş yapış ve değer yaratım süreçlerimizin açık bir kanıtıdır.

Bir yandan EcoVision taahhütlerimize doğru sağlam adımlarla ilerlerken, diğer yandan 1,9 milyar insanın hayatını iyileştiriyoruz. Sosyal ve çevresel kaygıların tüketicilerin kararlarında kritik önem taşıdığını görüyoruz ve döngüsel ekonomi ilkelerini işimize dahil etmenin bize inovasyon ve büyümeyi hızlandıracak yeni ve önemli fırsatlar sunacağına inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Philips Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Göktuğ Gür de Philips olarak, 2025 yılına kadar dünya üzerindeki 3 milyar kişinin yaşamını iyileştirme hedefi doğrultusunda iyi derecede yol aldıklarını bildirdi. Sürdürülebilirlik kavramının çalışma prensiplerinin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan Gür, şöyle devam etti:

“Türkiye’de satışta olan tüketici ürünlerinin yüzde 44’ünü, aydınlatma ürünlerinin ise yüzde 87’sini yeşil ürünler oluşturuyor. Bu rakamın yeşil inovasyona ayırdığımız ve her sene bir önceki yıla göre artan yatırım tutarıyla daha da büyüyeceğine inanıyoruz. Bunun örneklerinden biri olan LED dönüşümü konusunda, globalde olduğu gibi Türkiye’de pazar lideri olarak, özellikle bağlantılı LED sistemleri, anahtar teslim aydınlatma çözümleri gibi birçok konuda Türkiye’de öncü ve destekçi olmaya devam edeceğiz. Çünkü Philips için ışık, aydınlatmanın çok ötesinde bir kavram.”

Philips, yeşil ürün portföyünü genişletti

Açıklamaya göre, Philips, 2014’te toplam ürün yelpazesinde enerji verimliliğinde de artış sağladı. Aydınlatma bölümü, İspanya’nın Madrid şehrinde tüm aydınlatma sistemini 225 bin adet enerji verimli ürünle yeniledi. Sağlık alanında ise, hasta sonuçlarını ve sağlık hizmetine erişimi iyileştirirken bir yandan çevreye olumsuz etkileri azaltan 7 yeni ürün lansmanıyla yeşil ürün portföyünü genişletti.

Şirket ayrıca, döngüsel ekonomi alanındaki çabalarını da yoğunlaştırarak Hollanda’nın Best şehrinde medikal görüntüleme sistemleri için yeni bir merkez açtı. Bu tesis döngüsel ekonominin finansal ve çevresel faydalarını sağlık sektörüne taşıyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir