Rusya: Snowden istediği yere gidebilir

Rusya, ABD tarafından casusluk suçlamasıyla aranan ve şu an Moskova’daki Şeremetyevo Havaalanı’nın transit bölümünde bulunan Edward Snowden’ın her yere gidebileceğini söyledi.

ABD yönetiminin dünya çapında milyonlarca kişinin telefon ve internet bağlantılarını izlediğini basına sızdıran Edward Snowden’a Rusya’nın desteği sürüyor. Kaçtığı Hong Kong’dan Rusya’ya uçan ve Ekvador’a iltica başvurusunda bulunan Snowden, pazar gününden bu yana Rusya’nın başkenti Moskova’daki Şeremetyevo Havaalanı’nın transit bölümünde bulunuyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov cuma günü düzenlediği basın toplantısında ABD yönetiminin işbirliği talebini geri çevirerek, “Snowden, Rus yasalarını ihlâl etmemiştir, Rus sınırları içine girmemiştir ve istediği yere uçma hakkına sahiptir” açıklamasını yaptı. Lavrov, Snowden ülkeyi ne kadar çabuk terk ederse o kadar iyi olacağını da sözlerine ekledi.

Deutsche Welle’nin haberine göre, 30 yaşındaki bilgisayar uzmanı Snowden, Amerikan ve İngiliz istihbaratlarının gizli telefon ve internet gözetleme programlarını basına sızdırmıştı. ABD tarafından devlet sırrına ihanet suçuyla aranan Snowden’ın Ekvador’a iltica başvurusu değerlendirilme aşamasında.

Snowden’ın Amerikan pasaportu ABD makamlarınca iptal edildiğinden havaalanında transit bölgeyi terk etmesi ya da başka bir yere uçmak için uçak bileti alması mümkün değil.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir