Samsung, Apple’a ekran üretmeyi durduruyor

Son dönemde aralarındaki hukuk savaşı iyice kızışan taraflardan Samsung, en büyük müşterisi Apple ile köprüleri yakmaya hazırlanıyor.

Korea Times gazetesinde çıkan habere göre Samsung firması, Apple ürünleri için yaptığı LCD ekran üretimini 2013 yılından itibaren durdurmayı planlıyor. Aralarında devam eden akıllı telefon ve tablet bilgisayar sürücülerine ilişkin patent savaşına rağmen, Samsung Apple firmasının en önemli ekran tedarikçisi konumundaydı.

Güney Kore’de yayımlanan Korea Times gazetesinin Samsung yetkililerine dayandırdığı habere göre Samsung’un bu kararı almasında rol oynayan en önemli sebep, Apple firmasının sürekli fiyatları düşürüyor olması.

Samsung yetkilileri, Amazon ve Samsun’un akıllı telefon biriminden gelecek yeni siparişlerin Apple’ın anlaşmasının feshinden doğacak boşluğu dolduracağını hesap ediyor.

Habere göre haziran ayı sonu itibariyle Samsung firması Apple’a 15 milyonun üzerinde LCD panel sattı. Samsung’un en büyük rakibi LG Apple’a 12,5 milyon, Sharp ise 2,8 milyon adet ekran tedarik ediyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Korea Economic Daily gazetesinin verilerine göre 2011 yılında aldığı panellerin karşılığı olarak Samsung’a 7,8 milyar dolar kazandıran Apple, Samsung’un en büyük müşterisi konumunda.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın