‘Sesli Adımlar’ uygulaması 5 AVM’ye daha girdi

Avea’nın ECE Türkiye ile birlikte MetroCity’de hayata geçirdiği “Sesli Adımlar” uygulaması, ECE Türkiye’ye bağlı İstanbul, Ankara ve Eskişehir’de olmak üzere toplam 5 alışveriş merkezinde daha hayata geçti.

Avea’dan yapılan açıklamaya göre şirketin görme engellilerin yaşadığı sıkıntıları ve onların sosyal hayata entegrasyonlarını kolaylaştırmak üzere hayata geçirdiği “Sesli Adımlar” uygulamasını her geçen gün yaygınlaşıyor.

Geçen eylül ayında İstanbul’da MetroCity alışveriş merkezinde pilot uygulama olarak hayata geçirilen beacon tabanlı “Sesli Adımlar” uygulaması, ECE Türkiye’ye bağlı İstanbul, Ankara ve Eskişehir’de 5 alışveriş merkezinde daha hayata geçirildi.

Operatör bağımsız olarak tüm görme engellilere akıllı telefonlar üzerinden ücretsiz olarak sesli konum belirtme, mağaza ve tuvalet, çıkış ile danışma gibi alan sorgulama hizmeti veren söz konusu uygulamanın hastane, otel ve havaalanı gibi kompleks yapılarda da kullanılarak yaygınlaşması hedefleniyor.

Avea’nın teknolojik altyapısıyla, BoniBeacon ağı üzerinden iBeacon / Bluetooth-Low-Energy Smart Beacon’lar kullanılarak dünyada kendi alanında ilk defa Türkiye’de gerçekleştirilen uygulama, operatör bağımsız tüm görme engelliler tarafından kullanılabiliyor.

Uygulama, MetroCity Alışveriş Merkezi’nin yanı sıra ECE Türkiye bünyesinde İstanbul’daki Neomarin AVM, Maltepe Park ve Marmara Park AVM, Eskişehir’de Espark AVM ve Ankara’da ACity AVM’nin dahil olduğu 6 alışveriş merkezinde kullanılıyor.

Görme engelli bireyleri daha da özgürleştirmek amacıyla geliştirilen uygulama, hem Türkçe hem de İngilizce dil desteği sağlıyor. Bu sayede Türkiye’de bulunan görme engelli turistler de “Sesli Adımlar” uygulamasından faydalanabiliyor.

IOS işletim sistemine sahip telefonların yanı sıra Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda da “Sesli Adımlar” uygulaması kullanılabiliyor.

“Sesli Adımlar” uygulaması App Store’dan buradan, Google Play’den ise buradan indirilebiliyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın