‘Siber saldırılar geleceğimize zarar veriyor’

Türkiye’nin de dahil olduğu Avrupa’nın en önemli siber güvenlik ittifakı “Avrupa Siber Güvenlik Koruma İttifakı (CYSPA)”zirvesi Ankara’da düzenlendi. Çok sayıda dijital güvenlik uzmanının katıldığı kritik toplantıda Avrupalı ve Türk uzmanlar siber saldırılardan korunmak için çözüm önerilerini sundu.

Avrupa Birliği’nde siber güvenlik politikalarını belirleyen European Cyber Security Protection Alliance (CYSPA), Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş (STM), öncülüğünde Ankara’da toplandı. Ev sahibi STM’nin Genel Müdürü Davut Yılmaz açılışta yaptığı konuşmada, “Artık siber saldırılar gerçek hayattaki saldırılar kadar yıkıcı hale geldi” dedi.

İttifakın tek Türk üyesinin STM olduğu CYSPA projesi kapsamında, kamu ve özel sektörden üst düzey siber güvenlik uzmanı, günümüzün en büyük tehdidi siber saldırılar konusunda son durumu ele alarak çözüm önerilerini sundular. Sınırı olmayan bir siber tehdit sahasında olduklarını belirten konuşmacılar bu tehditlerle mücadele için birlikteliğin gerekliliğini vurguladılar.

Toplantıda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Mali Suçları Araştırma Kurulu, Avrupa Güvenlik Organizasyonu, Avrupa Birliği Ağ ve Bilgi Güvenliği Ajansı (ENISA),Türkiye Bilgi Güvenliği Derneği, THY, TÜRKSAT gibi kurumlardan kritik isimler, siber güvenlik konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Sirenleri çalma imkanımız yok

STM Genel Müdürü Davut Yılmaz yaptığı konuşmada, siber tehditlerin artık vatandaşlardan devletlere kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsadığını belirterek, “Siber alandaki saldırılar gerçek hayattaki bir terör eylemi kadar yıkıcı olabilir. Bu savaş meydanındaki düşman hem bize hem geleceğimize zarar vermek istiyor” dedi.

Davut Yılmaz, bu yeni savaş meydanının çok büyük olduğunu, tarafların sınırlarının belli olmadığını, dost ve düşmanın net olarak ayırılamadığını belirterek şunları söyledi:

“Düşmanın nereden geldiğini nasıl saldırdığını bilme imkanınız yok. Saldırı veya savaş halinde insanları yönlendirme, sirenleri çalma imkanımız da yok. Bu savaştan sonra ne kaybettiğinizi bilemeyebiliriz de. Şu bir gerçek ki devlet destekli siber suç örgütlerinin saldırısı gerçek hayattaki saldırılar kadar önemlidir.

Bu saldırılar eş zamanlı olarak yapılırsa sonuç gerçekten bir felaket olabilir. Bu nedenle, dijital dünyanın bizlere sunduğu fırsatları göz önünde bulundururken, siber tehditleri de göz ardı etmemiz mümkün değil. Bu bağlamda Avrupa Siber Güvenlik Koruma İttifakı CYSPA’ya, bu projenin çıktılarına ve projenin devamında oluşacak siber ittifaka çok önem veriyoruz.

NATO’da, Avrupa Güvenlik Organizasyonu’nda, Avrupa Siber Güvenlik Koruma İttifakı’nda ülkemizi temsil eden bir kurum olarak, yerli şirketlerimizin geliştirdiği siber güvenlik ürünlerini tek merkezde toplayarak daha güçlü, daha etkili entegre bir milli çözüme öncülük etmek bizi onurlandırır.”

Savunma zor ve pahalı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Tayfun Acarer ise yaptığı konuşmada, “Data trafiğimiz 4 yılda 4.4 kat arttı” dedi.

Tayfun Acarer, “Mobil internet trafiği ise 4 yıl içinde 26 kat arttı. Bugün çevremizdeki birçok şey çevremizle iletişim halinde. Önümüzdeki 2 yıl içinde en stratejik konu siber güvenlik olacak. Son 2 yılda üretilen data insanlığın şu ana kadar ürettiği datadan daha fazla. Bu datalara yönelik siber saldırılar ne kadar kolaysa savunma da o kadar pahalı ve zor. Günde 1,5 milyon kişi siber saldırılara maruz kalıyor. Ucuz bir virüs, milyonlarca dolarlık savaş uçağından daha fazla zarar veriyor” diye konuştu.

Büyük devletler bile engel olamıyor

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) Elektronik ve Radar Sistemleri Daire Başkanı Mustafa Şeker, “Artık bireysel saldırıların ötesinde kurumlara saldırılar oluyor. Klasik güvenlik anlayışının ötesine geçmek gerekiyor. Gelişen teknoloji ile farklı boyutlar kazanıyor. Hackerler çok uzakta olsa da kalbiniz diyebileceğiniz yerlere ulaşabiliyor” diye konuştu.

Şeker, bilgilere çok uzaktan ulaşmanın artık çağın ihtiyacı olduğunu belirterek şöyle devam etti:“Teknoloji bize ciddi kolaylık getiriyor. Ama sizin ulaşabildiğinize hackerlar da ulaşabiliyor. Çok uzaktan bilgiye ulaşabilmek çağımızın ihtiyacı. Teknoloji bize ciddi kolaylıklar getiriyor. Ama sizin ulaştığınız yere hackerlar da ulaşıyor. Buradaki bir çözüm her şeyi kapatmak. Çözüm bilgi güvenliğinde. Bu kaçınılmaz. Radar-Jammer ilişkisinin bir benzeri siber alanda da var. Tehditlere karşı sürekli yeni çözümler üretmek gerekiyor.”

Çok ortaklı mücadele ittifakı

Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı’nın Bilgi ve İletişim Teknolojileri Çağrı’sına teklif edilen EuropeanCyber Security ProtectionAlliance (CYSPA) projesinin amacı; araştırma toplulukları, sanayi, kamu otoriteleri ve altyapı işletmecileri gibi kitleler ile beraber Avrupa genelinde bir strateji geliştirerek siber alanı korumak olarak belirlenmişti.

CYSPA projesinin koordinatörlüğünü ise Avrupa Güvenlik Organizasyonu (EOS) yürütüyor. Projede Türkiye dahil 10 farklı ülkeden (Belçika, İtalya, İspanya, Fransa, Birleşik Krallık, Portekiz, Almanya, Hollanda, Romanya) toplam 17 ortak ve 4 danışman kuruluş yer alıyor. Proje kapsamında ulaşım, finans, enerji, telekomünikasyon ve e-devlet alanları temsil edilmekte.

STM, Türkiye adına CYSPA’da

Bu sektörlerin ana yurt güvenliğinin ayrılmaz parçaları olması sebebiyle STM’nin öncelikli faaliyet alanı olan siber güvenlik kapsamında bu sektörlerin ihtiyaçlarını karşılayacak çözümler üretmesi öncelikli hedefleri arasında yer alıyor. Milli siber güvenlik politikaları çerçevesinde önemli çözümler sunan STM, bu ittifaka da kritik katkılarda bulunuyor. CYSPA projesi kapsamında, katılımı özendirmek ve ülkelerin siber güvenlik yapılanmaları konusunda bilgi paylaşımında bulunmak maksadıyla İtalya, Almanya, Hollanda, Fransa ve İngiltere’de etkinlikler yapılmıştı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın