Sıcaklardan sabit diskleri korumanın püf noktaları

Sıcak havalardan olumsuz etkilenen sadece insanlar ve hayvanlar değil. Uzmanlar sabit disklerin de sıcaktan korunması gerektiğine dikkat çekiyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, veri kurtarma firması Attingo’nun müdürü Nicolas Ehrschwendner “Tablet ve dizüstü bilgisayarlar ile sunucuların sabit diskleri türüne göre 35 ila 55 derecenin üstündeki sıcaklıklara dayanamayıp, işlemez hale geliyor. Bunun en önemli nedeni cihazın doğrudan güneş ışığına maruz kalması veya soğutma sisteminin yetersiz gelmesi” açıklamasını yapıyor.

Sıcaklığın arttığı günlerde kaybolan verilerinin kurtarılması için başvuran kişilerin sayısında yüzde 50 artış yaşandığını kaydeden Ehrschwendner, bu gibi durumlarda kaybolan verilerin özel yazılımlar sayesinde yüzde 98 oranında kurtarılabildiğini belirtiyor.

Ehrschwendner’e göre teknolojik cihazların sıcak havalarda da sorunsuz çalışması için alınması gereken önlemler şöyle:

  • Teknolojik cihazları mutlaka hava sirkülasyonunun olduğu alanlarda kullanmak
  • Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamak
  • Cihaz içi sıcaklığı ölçen yazılımlar kullanmak
  • Hata veren sabit diskleri tekrar çalıştırmaya uğraşmak yerine bir uzmana başvurmak

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir