TechnoLogic – Sigorta karşılığı hesaplama yazılımı: ResQ 4.0


Sigorta karşılığı hesaplama yazılımı: ResQ 4.0

TechnoLogic 05 Şubat 2016 0
Sigorta karşılığı hesaplama yazılımı: ResQ 4.0

Hayat dışı sigorta karşılığı hesaplamadaki inovasyonlara paralel olarak güncellenen gelişmiş yazılım, en üst seviyede performans ve kullanılabilirlik sunuyor.

Global danışmanlık, brokerlik ve iş çözümleri şirketi Willis Towers Watson (NASDAQ: WLTW), hayat dışı branşlarda hizmet veren sigortacılar için geliştirilen karşılık hesaplama yazılımı ResQ 4.0’ın güncellenmiş sürümünü kullanıma sundu.

20 yılı aşkın süredir devam eden gelişim ve inovasyonun bir ürünü olan ResQ, veri setlerinin yapılandırılması, erişimi ve yönetimi için, güçlü modelleme ve karşılık hesaplama yöntemlerini esnek mekanizmalarla birleştiriyor. Dünya genelinde, Willis Towers Watson’ın bugün itibariyle ResQ’yu lisansladığı yaklaşık 350 sigorta şirketi bulunuyor.

Donanım ve yazılım teknolojilerinin hızlı bir biçimde geliştiğine dikkat çeken Willis Towers Watson Ürün Lideri Peter England, “ResQ, geliştirildiği ilk günden bu yana her zaman güncel kalmayı başararak, değişen pazar dinamiklerine mükemmel biçimde uyum sağladı. ResQ yeni özellikleri ile gerek bilişim teknolojisi gerekse karşılık hesaplama metotlarındaki inovasyon anlamında yine sektör trendlerini belirliyor” dedi.

ResQ’nun kullanıcı arayüzünde ve teknolojik kapsamda gerçekleşen geliştirmelerin, karşılık hesaplama aktüerlerinde pazar lideri çözüm unvanını koruması anlamına geldiğini söyleyen Willis Towers Watson Türkiye Hayat Dışı Yöneticisi Chris Halliday, “Best practice karşılık hesaplama yöntemleri aktüerler ve düzenleyiciler tarafından benimsendikçe, özellikle de Trafik Sigortası gibi zorlu karşılık hesaplama sınıflarında, ResQ’nun Türkiye sigorta pazarındaki aktüerler için değeri giderek daha da artacak” diye konuştu.

Willis Towers Watson, ResQ 4.0 ile özellikle kolay kullanım ve verimlilik etrafında şekillenen kullanıcı deneyimini geliştirirken, bilişim teknolojilerindeki gelişmeleri kullanmaya odaklandı.

Güncelleme ile ResQ 4.0’a eklenen özelliklerden başlıcaları şöyle sıralanıyor:

• Yenilenmiş kullanıcı arayüzü ile daha modern bir görünüm
• Verimlilik artışı için, yöntem, hesaplama ve veri seti koleksiyonlarının şablon olarak kaydedilebilmesi ve ResQ içinde herhangi bir yere uygulanabilmesi.
• Reasürans riski hesaplamaları için yararlı olacak, yeni bir karşı taraf nakit akışı yöntemi. (Örneğin Solvency II için)
• Navigasyon ve yöntemlerin anlaşılması için veriden nihai sonuçlara giden akışların diyagramları.
• Özellikle geniş ResQ veritabanına ve kapsamlı sayıda simülasyon ile olasılıksal analizlere sahip şirketler için, mevcut 32-bit versiyona ek olarak, ResQ’nun 64 bit versiyonu. Ayrıca 64-bit Microsoft Office kullanmak isteyen müşterilere de destek sağlama.
• Diğer geliştirmelerle birlikte, Generalised Linear Model (GLM) ve Markov Chain Monte Carlo (MCMC) metotları.