TechnoLogic – SIM kart kesme ücreti cep yakıyor


SIM kart kesme ücreti cep yakıyor

TechnoLogic 21 Haziran 2013 10
SIM kart kesme ücreti cep yakıyor

Akıllı telefon aldıktan sonra SIM kartlarını küçültecekler dikkat.  Şikayetvar’ın haberine göre; kimi GSM operatörü bayileri SIM kartı küçültme işlemi için 5 TL ile 10 TL arası SIM kart kesme ücreti talep ediyor.

Telefonlar küçüldü ama bu tüketicinin cebini yaktı. Akıllı telefonlarda yer kaybını önlemek için küçültülen parçaların başında SIM kartlar geldi. Telefonları kullanabilmek için eski SIM kartlarının micro SIM kartlarına çevrilmesi gerekiyor. Bunun için numaranın ait olduğu operatöre bağlı bayilere gidilip SIM kartın micro SIM karta çevrilmesi gerekiyor. Gerekli kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra kişinin cep telefonuna onay mesajı gidiyor.

Onay mesajından sonra yeni SIM kartı veriliyor ve eski SIM kartı kullanılmaz duruma geliyor. Bir çok bayide değişen fiyatlar ile SIM kartı Micro SIM’e çevirme işlemi yapılıyor. Aslında ücret alınmaması gereken bir durum olmasına rağmen işlem ücreti adı altında 5 TL ile 10 TL arası bir ücret talep ediliyor. Asıl önemlisi ise SIM kart kesildikten sonra SIM kart telefona uyum sağlayamayabiliyor ve bunun garantisini vermiyorlar. SIM kart çalışmadığında ise alınan ücretin iadesi yok.

“Bu İşlemin 5 TL Ücreti Var”

“Yeni telefonum için SIM kartımı kırdırmam gerekiyordu. SIM kartı kırdıktan sonra ‘Bu işlemin 5 TL ücreti var’ dediler. Yani işlemin ücretli olduğunu işlemi yaptıktan sonra söylediler. Orada kısa bir tartışma yaşadık. Ben para alınmaması gerektiğini söyledim.’

İşlemin Ücreti Değişiyor!

“Yeni telefon aldıktan sonra ve kartımı kesmelerini istedim. Benden 10 TL kart kesim ücreti istediler. Vermek istemesem de hatta o an ihtiyacım olduğu için ödeyip çıktım. Bazı bayilerde ise ücret almıyor. Bayilere göre SIM kart kırma işleminin ücreti değişiyor.”

Çalışma Garantisi Yok

“Aldığım telefonun micro SIM kart kullanması sebebiyle gsm operatörü bayisine gittim. Ellerinde olmadıklarını ama kırma işlemi yapabileceklerini söyledi. Kırma dedikleri basit bir zımba ile normal SIM kartın micro SIM kart boyutlarında kesme. Bu işlem için 5 TL ücret talep ettiler. Yeni hat alsak ücretsiz, bir tane makine ile kesim 5 TL olacak iş değil. Yaparken de kartımın eski olduğunu hatta verebileceği söylendi, normalde bir sorunum yok ama gün içinde bir çok defa kısa süreli sinyal kopmalara yaşıyorum. Sebebinin bu olduğunu düşünüyorum.”

Tüketici Sordu: “Maliyeti Nedir?”

“SIM kartımı küçülttürmek için üzere gsm bayisine gittiğim.  5 TL karşılığı kartımın micro SIM haline getirildi. Oysa çalışanların ellerinde bulunan 2 TL’lik bir maliyeti olan kesme aparatı ile toplamda 10 saniyeyi geçmeyen bir işlem karşılığı alınan bu ücretin haksız kazanç olduğuna inanmaktayım.”