TechnoLogic – Snowden için yardım kampanyası


Snowden için yardım kampanyası

TechnoLogic 10 Ağustos 2013 0
Snowden için yardım kampanyası

Britanya’da faaliyet gösteren bağımsız hukuk şirketi Derek Rothera & Company, eski ABD istihbarat görevlisi Edward Snowden’e yardım kampanyası başlattı.

Şirket, gazetecilerin kaynaklarının korunmasını amaçlayan Journalistic Source Protection Defence Fund isimli bir fon kurulduğunu açıkladı.

Şirket, fon yardımıyla basın kaynaklarına hukuki ve bilgi yardımında bulunacak. Şirket, yardım amacıyla ilk olarak Edward Snowden’i seçti. Şirketin internet sitesinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

“Snowden’in hukuki savunması ve kamuoyu kampanyası pahalı bir etkinlik olacak. Bunu ancak sizin yardımınızla tamamlayabiliriz. Gerçeği öğrenme hakkına destek verin. Snowden’e destek verin”.

Internet kullancıları fona PayPal ödeme sistemi aracılığıyla yardımda bulunabiliyorlar. Şimdilik fona yardımda bulunan 40 kişiden yaklaşık 6 bin dolar toplandı. Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, Snowden’e yardım etmek isteyen başkaları da bulunuyor.

Bu bağlamda Rusya Federasyon Konseyi üyesi Ruslan Gattarov geçen hafta yaptığı açıklamada Snowden’e yardım toplanması amacıyla bir banka hesabı açmayı planladığını söyledi.