Sony, 4K HDR TV yelpazesini genişletti

Sony Electronics daha geniş parlaklık aralığı ve daha yüksek kontrast sunmak üzere tasarlanan yeni 4K HDR televizyon serisini duyurdu. Yeni BRAVIA TV’ler, eşsiz görüntü işlemcileri ve görüntüleme cihazları kombinasyonu ile 4K HDR (Yüksek Dinamik Aralık) içeriklerden en iyi şekilde yararlanıyor.

HDR dünyası, video aktarma hizmetleri, 4K UHD Blu-ray ve son olarak da PlayStation 4 oyunlarının sunulması ile büyük bir genişleme gösterdi. Şimdi ise, doğru görüntü işleme teknikleri, tam da film yapımcıları veya oyun geliştiricilerin istediği gibi baş döndürücü bir görüntü sunulmasında önemli bir rol oynuyor.

Sony’nin amiral gemisi Z serisinden 4K HDR Processor X1 Extreme’in muhteşem doku, derinlik, renk ve kontrast ile gerçek yaşamı aratmayan resim üretme yeteneği ile HDR alanında gerçekleştirdiği ciddi atılım geniş bir çevrenin övgüsünü kazanmıştı. Sony, iki yeni TV serisi ile, 4K HDR Processor X1 Extreme’in gücünü daha da geniş bir kitleye ulaştırıyor.

Yeni X93E serisi de, X1 Extreme Processor’un yanında, Slim Backlight Drive’a kıyasla daha hassas ve doğru yerel karartma kontrolüne imkân veren gelişmiş LED arkadan aydınlatma teknolojisi Slim Backlight Drive+‘a sahip. Quad-edge LED yapısı ve X-tended Dynamic Range PRO yerel karartma ve aydınlatma teknolojisi ile, üstün parlaklık ve istisnai kontrast sağlıyor, hatta geleneksel LED TV’lerin XDR kontrastının 10 katını sunuyor.

Sony, daha geniş bir 4K HDR ekran seçkisi sunabilmek amacıyla, 4K HDR OLED TV’yi “BRAVIA OLED” olarak sunacak. A1E serisi, X1 Extreme ile üstün OLED resim kalitesi, büyük ekranlı TV’lerde dünyanın ilk ses sistemi ve en son eşsiz form faktörünün bileşimi ile yepyeni bir görsel deneyim sunuyor.

OLED’deki 8 milyonu aşkın kendiliğinden aydınlanan piksel sayesinde A1E serisi, eşi görülmemiş siyahlar, özgün renkler, hiçbir bulanıklığın görülmediği resim ve geniş izleme açısı ile önemli şekilde zenginleştirilmiş bir görsel deneyim sunuyor. X1 Extreme, çok büyük sayıda pikseli kesin şekilde kontrol ederek OLED’in muhteşem 4K HDR resim sunma yeteneğini genişletiyor.

BRAVIA OLED’in inovasyonları, olağanüstü görüntü performansıyla da sınırlı değil. A1E serisi, dünyanın ekran üzerinden etkileyici kalitede ses sunabilen ilk büyük ekranlı TV’si olma özelliğini taşıyor1. Sony, OLED’de arkadan aydınlatmanın bulunmamasından yararlanarak, sesi doğrudan ekrandan yayabilecek yeni Acoustic Surface teknolojisini geliştirdi.

Bu teknoloji, görüntünün ve sesin geleneksel TV’lerde elde edilemeyecek şekilde kusursuz bileşimine imkân tanıyor. Bu, aynı zamanda kenarlarda bile geniş bir ses ve görüntü senkronizasyonu üretiyor. OLED’in sıra dışı genişlikteki izleme açısıyla birlikte, A1E serisi izleme pozisyonuna bakılmaksızın benzersiz görsel ve işitsel bir deneyim sağlıyor.

Acoustic Surface teknolojisi, genellikle TV’nin etrafında yer alan geleneksel hoparlörlerden kurtularak A1E serisinin üst düzey tasarımına da katkıda bulunuyor. Sonuç olarak, ortaya dikkati görüntüden dağıtmayan eşsiz ve bir standsız form faktörü çıkıyor.

Yeni X93E ve A1E serisi, ayrıca, Sony’nin eşsiz teknolojileri ile eşleştirildiğinde görsel deneyimi daha da zenginleştiren Dolby Laboratories’in HDR formatı Dolby Vision’ı da destekliyor.

Sony Electronics, 2017’de daha birçok 4K HDR ve Full-HD HDR televizyonun perakende satışına başlayacağını duyurdu. Tamamı sektör lideri resim kalitesi sunmak üzere, yeni geliştirilmiş 4K HDR Processor X1 (sadece X90E ve X85E serileri) gibi Sony’e ait teknolojileri de içinde barındırıyor.

Sony, görüntüleme cihazı teknolojilerinin güçlü bir karışımını kendi görüntü işleme teknolojisi ile birleştirerek görsel ifadenin zenginleştirilmesi yoluyla heyecanı müşterilere taşımaya devam ediyor.

Yeni Sony TV Modelleri ve Temel Özellikler:

A1E Serisi (77 inç, 65 inç ve 55 inç modeller) 4K HDR OLED TV’ler görüntüleme cihazı olarak OLED teknolojisini kullanır. 8 milyon kendiliğinden aydınlanan piksel, eşi görülmemiş siyahlar, özgün renkler, bulanıklıklardan ari resim ve serbest izleme açısı ile ciddi şekilde zenginleştirilmiş bir görsel deneyim sağlar.

Acoustic Surface teknolojisine sahiptir: Tüm ekran, doğrudan bizzat ekrandan yayılan muazzam ses ile yankılanır. Bu ise, resim ile sesin geleneksel TV’lerin sunamadığı şekilde mükemmel bileşimine imkan verir. İçinde barındırdığı Nesne tabanlı HDR remaster, Super Bit Mapping 4K HDR ve Çift veri tabanı işleme gibi üç yeni teknoloji sayesinde en üst düzeyde 4K HDR izleme deneyimi sunar. 4K HDR Processor X1 Extreme’e sahiptir.

Renk doğruluğu için daha da geliştirilen TRILUMINOS Ekran ile canlı ve genişletilmiş renk gamı sunar. 4K X-Reality PRO kullanılarak, TV yayınları, DVD, Blu-ray Disk, İnternet videoları ve dijital fotoğraflar gibi her türlü içerik için Sony’nin eşsiz gerçeklik yaratma veri tabanı algoritması ile nefes kesici detaylar üretilir.

Acoustic Surface teknolojisi, genellikle TV’nin etrafında yer alan geleneksel hoparlörlerden kurtularak A1E serisinin üst düzey tasarımına da katkıda bulunur. Sonuç olarak, ortaya dikkati görüntüden dağıtmayan eşsiz bir standsız form faktörü çıkar.

Android TV, filmler, müzik, fotoğraflar, oyunlar, arama, uygulamalar ve daha fazlasından oluşan bir dünyayı keşfetmenize izin verir. İçerikleri bulmak, sorular sormak ve TV’nizi kontrol etmek için, Sesli Arama. Yerleşik Chromecast ile, içerikleri akıllı telefon veya tabletinizden kolaylıkla televizyona gönderebilirsiniz. Google Play’e erişim ile, bir akıllı telefon veya tablet üzerinde yapmayı sevdiğiniz her şeyin keyfini TV’nizde de sürebilirsiniz.

Sony’nin özel İçerik Barı kullanıcı ara yüzü, içeriklere TV izleme deneyiminizi sekteye uğratmadan, rahatlıkla hızlıca ve sezgisel olarak göz atmanıza imkan verir. İnternet video servisleri, HDMI ve USB yuvası üzerinden daha yüksek parlaklık, daha yüksek kontrast ve daha canlı renkler ile, yeni video standardı sinyalini almak ve işlemek üzere HDR uyumludur. Dolby Vision HDR formatını destekler.

Geleneksel full-array LED TV’ye kıyasla istisnai parlaklık ve daha derin siyahların ultra ince bir tasarım içinde sağlandığı hassas yerel, karartma kontrolüne imkan veren eşsiz quad-edge LED yapısı ile Slim Backlight Drive+’a sahiptir (sadece X93E).

İçinde barındırdığı Nesne tabanlı HDR remaster, Super Bit Mapping 4K HDR ve Çift veri tabanı işleme gibi üç yeni teknoloji sayesinde en üst düzeyde 4K HDR izleme deneyimi sunar. 4K HDR Processor X1 Extreme’e sahiptir. X-tended Dynamic Range PRO, eşsiz arkadan aydınlatma teknolojisi ile ekran üzerindeki her bir alanın arkadan aydınlatma düzeylerini hassas şekilde arttırıp düşürerek HDR ve HDR dışı içerikleri iyileştirir (XDR kontrastının 10 katı).

Renk doğruluğu için daha da geliştirilen TRILUMINOS Ekran ile canlı, genişletilmiş renk gamı sunar. 4K X-Reality PRO kullanılarak, TV yayınları, DVD, Blu-ray Disk, İnternet videoları ve dijital fotoğraflar gibi her türlü içerik için Sony’nin eşsiz gerçeklik yaratma veri tabanı algoritması ile nefes kesici detaylar üretilir. Duvara aralıksız montaja imkan veren ultra ince tasarım ve masa üstü montaj için temiz kablo yönetimi. Seçilmiş ülkelerde, döner duvar montaj braketi de dahildir.

Android TV, filmler, müzik, fotoğraflar, oyunlar, arama, uygulamalar ve daha fazlasından oluşan bir dünyayı keşfetmenize izin verir. İçerikleri bulmak, sorular sormak ve TV’nizi kontrol etmek için, Sesli Arama. Yerleşik Chromecast ile, içerikleri akıllı telefon veya tabletinizden kolaylıkla televizyona gönderebilirsiniz. Google Play’e erişim ile, bir akıllı telefon veya tablet üzerinde yapmayı sevdiğiniz her şeyin keyfini TV’nizde de sürebilirsiniz.

Sony’nin özel İçerik Barı kullanıcı ara yüzü, içeriklere TV izleme deneyiminizi sekteye uğratmadan, rahatlıkla hızlıca ve sezgisel olarak göz atmanıza imkan verir. İnternet video servisleri, HDMI ve USB yuvası üzerinden daha yüksek parlaklık, daha yüksek kontrast ve daha canlı renkler ile, yeni video standardı sinyalini almak ve işlemek üzere HDR uyumludur. Dolby Vision HDR formatını destekler.

Nesne tabanlı HDR remaster ve Super Bit Mapping 4K HDR teknolojisi ile daha yüksek derinlik, doku ve doğal renkler, yeniden üreten 4K HDR Processor X1’e sahiptir. X-tended Dynamic Range PRO, eşsiz arkadan aydınlatma teknolojisi ile ekran üzerindeki her bir alanın arkadan aydınlatma düzeylerini hassas şekilde arttırıp düşürerek HDR ve HDR olmayan içerikleri iyileştirir (XDR kontrastının 5 katı)

Renk doğruluğu için daha da geliştirilen TRILUMINOS Ekran ile canlı, genişletilmiş renk gamı. 4K X-Reality PRO kullanılarak, TV yayınları, DVD, Blu-ray Disk, İnternet videoları ve dijital fotoğraflar gibi her türlü içerik için Sony’nin eşsiz gerçeklik yaratma veri tabanı algoritması ile nefes kesici detaylar üretilir.

Android TV, filmler, müzik, fotoğraflar, oyunlar, arama, uygulamalar ve daha fazlasından oluşan bir dünyayı keşfetmenize izin verir. İçerikleri bulmak, sorular sormak ve TV’nizi kontrol etmek için, Sesli Arama. Yerleşik Chromecast ile, içerikleri akıllı telefon veya tabletinizden kolaylıkla televizyona gönderebilirsiniz. Google Play’e erişim ile bir akıllı telefon veya tablet üzerinde yapmayı sevdiğiniz her şeyin keyfini TV’nizde de sürebilirsiniz.

Sony’nin özel İçerik Barı kullanıcı ara yüzü, içeriklere TV izleme deneyiminizi sekteye uğratmadan, rahatlıkla hızlıca ve sezgisel olarak göz atmanıza imkan verir. İnternet video servisleri, HDMI ve USB yuvası üzerinden daha yüksek parlaklık, daha yüksek kontrast ve daha canlı renkler ile, yeni video standardı sinyalini almak ve işlemek üzere HDR uyumludur.

Nesne tabanlı HDR remaster ve Super Bit Mapping 4K HDR teknolojisi ile daha yüksek derinlik, doku ve doğal renkler, yeniden üreten 4K HDR Processor X1’e sahiptir. Renk doğruluğu için daha da geliştirilen TRILUMINOS Ekran ile canlı, genişletilmiş renk gamı.

4K X-Reality PRO kullanılarak, TV yayınları, DVD, Blu-ray Disk, İnternet videoları ve dijital fotoğraflar gibi her türlü içerik için Sony’nin eşsiz gerçeklik yaratma veri tabanı algoritması ile nefes kesici detaylar üretilir.

Ultra ince tasarım, şık arka tasarım ve masa üstü montaj için temiz kablo yönetimine sahiptir. Android TV, filmler, müzik, fotoğraflar, oyunlar, arama, uygulamalar ve daha fazlasından oluşan bir dünyayı keşfetmenize izin verir. İçerikleri bulmak, sorular sormak ve TV’nizi kontrol etmek için, Sesli Arama. Yerleşik Chromecast ile, içerikleri akıllı telefon veya tabletinizden kolaylıkla televizyona gönderebilirsiniz.

Google Play’e erişim ile, bir akıllı telefon veya tablet üzerinde yapmayı sevdiğiniz her şeyin keyfini TV’nizde de sürebilirsiniz. Sony’nin özel İçerik Barı kullanıcı ara yüzü, içeriklere TV izleme deneyiminizi sekteye uğratmadan, rahatlıkla hızlıca ve sezgisel olarak göz atmanıza imkan verir.

İnternet video servisleri, HDMI ve USB yuvası üzerinden daha yüksek parlaklık, daha yüksek kontrast ve daha canlı renkler ile, yeni video standardı sinyalini almak ve işlemek üzere HDR uyumludur. Renk doğruluğu için daha da geliştirilen TRILUMINOS Ekran ile canlı, genişletilmiş renk gamı. 4K X-Reality PRO kullanılarak, TV yayınları, DVD, Blu-ray Disk, İnternet videoları ve dijital fotoğraflar gibi her türlü içerik için Sony’nin eşsiz gerçeklik yaratma veri tabanı algoritması ile nefes kesici detaylar üretilir.

Ultra ince tasarım, şık arka tasarım ve masa üstü montaj için temiz kablo yönetimine sahiptir. Android TV, filmler, müzik, fotoğraflar, oyunlar, arama, uygulamalar ve daha fazlasından oluşan bir dünyayı keşfetmenize izin verir. İçerikleri bulmak, sorular sormak ve TV’nizi kontrol etmek için, Sesli Arama. Yerleşik Chromecast ile içerikleri akıllı telefon veya tabletinizden kolaylıkla televizyona gönderebilirsiniz.

Google Play’e erişim ile bir akıllı telefon veya tablet üzerinde yapmayı sevdiğiniz her şeyin keyfini TV’nizde de sürebilirsiniz. Sony’nin özel İçerik Barı kullanıcı ara yüzü, içeriklere TV izleme deneyiminizi sekteye uğratmadan, rahatlıkla hızlıca ve sezgisel olarak göz atmanıza imkan verir.

İnternet video servisleri, HDMI ve USB yuvası üzerinden daha yüksek parlaklık, daha yüksek kontrast ve daha canlı renkler ile, yeni video standardı sinyalini almak ve işlemek üzere HDR uyumludur. Renk doğruluğu için daha da geliştirilen TRILUMINOS Ekran ile canlı, genişletilmiş renk gamı.

4K X-Reality PRO kullanılarak, TV yayınları, DVD, Blu-ray Disk, İnternet videoları ve dijital fotoğraflar gibi her türlü içerik için Sony’nin eşsiz gerçeklik yaratma veri tabanı algoritması ile nefes kesici detaylar üretilir.

Şık hatlar ve zarif, ince ekran, kabloları gözden uzakta tutmak üzere temiz kablo yönetimine sahiptir. Zenginleştirici bir dinleme deneyimi için ses ayarlarını otomatik olarak yapan ClearAudio+ özelliğine sahiptir. Yerleşik Wi-Fi ile daha fazla video içeriğinin keyfini rahatlıkla sürebilmek için, YouTube, Netflix gibi başlıca internet video hizmetlerini destekler.

Netflix gibi internet video servisleri veya PS4 Pro ve PS4 gibi oyun konsolları üzerinden üzerinden daha yüksek parlaklık, daha yüksek kontrast ve daha canlı renkler ile yeni video standardı sinyalini almak ve işlemek üzere HDR uyumludur.

4K X-Reality PRO kullanılarak TV yayınları, DVD, Blu-ray Disk, İnternet videoları ve dijital fotoğraflar gibi her türlü içerik için Sony’nin eşsiz gerçeklik yaratma veri tabanı algoritması ile nefes kesici detaylar üretilir.

Şık hatlar ve zarif, ince ekran, kabloları gözden uzakta tutmak üzere temiz kablo yönetimine sahiptir.
Zenginleştirici bir dinleme deneyimi için, ses ayarlarını otomatik olarak yapan ClearAudio+ özelliğine sahiptir. Yerleşik Wi-Fi ile, daha fazla video içeriğinin keyfini rahatlıkla sürebilmek için, YouTube, Netflix gibi başlıca internet video hizmetlerini destekler.

X-Protection PRO, toz, ışık, elektrik şebekesindeki dalgalanmalar ve neme karşı koruma sağlayan dört koruma özelliği ile Sony TV’nin dayanıklılığını artırır. Netflix gibi internet video servisleri veya PS4 Pro ve PS4 gibi oyun konsolları üzerinden daha yüksek parlaklık, daha yüksek kontrast ve daha canlı renkler ile, yeni video standardı sinyalini almak ve işlemek üzere HDR uyumlu.

X94E Serisi (75 inç model) 4K HDR TV
X93E Serisi (65 inç ve 55 inç modeller) 4K HDR TV
X90E Serisi (75 inç, 65 inç ve 55 inç modeller) 4K HDR TV
X85E Serisi (75 inç, 65 inç ve 55 inç modeller) 4K HDR TV
X80E Serisi (55 inç ve 49 inç ve modeller) 4K HDR TV
W75E Serisi (49 inç ve 43 inç modeller) Full HD HDR TV
W66E Serisi (49 inç ve 40 inç modeller) Full HD HDR TV

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir