Sony, Olympus’a ortak oluyor

Sony zor durumdaki fotoğraf makinesi üreticisi Olympus’a 640 milyon dolarlık yatırım yapmaya karar verdi. Japon teknoloji devi bu yatırım karşılığında Olympus hisselerinin % 11,5’ine sahip olacak.

Olympus hala 1,7 milyar dolarlık zararı saklamaya çalıştığı muhasebe skandalını atlatma çabasında. İki şirket yakında % 51’i Sony’e ait olacak yeni bir şirket de kuracak. Bu şirket gelişmekte olan yeni iş imkanlarına odaklanacak.

Olympus fotoğraf makinesi üretimi ile tanınsa da tıbbi cihazlar da üretiyor. Yeni şirket ‘Olympus’un tek başına üretmeyi başaramayacağı yeni tıbbi cihazların geliştirilmesi üzerinde çalışacak.”

Üretilmesi planlanlanan yeni cihazlardan biri de, kapalı amaliyatlarda kullanılabilecek bir endoskopik görüntüleyici. Sony, bu yatırımın işlerini düzeltmesini umuyor. Şirket dört yıldır aralıksız olarak zarar etti.

Sony yöneticisi Kazuo Hirai ”Nisan 2012’de açıkladığımız stratejilerin bir parçası olarak biz tıbbi cihaz üretimimizi artırmaya çalışıyoruz. Tıbbi cihaz üretimini portföyümüzün önemli bir parçası haline getirmeyi planlıyoruz” dedi.

Anlaşma, Olympus’un yöneticisi Tsuyoshi Kikukawa’nın 1,7 milyar dolarlık zararı gizlemek için şirketin hesaplarını çarpıttığını kabul etmesinin ardından geldi.

Skandal, şirketin İngiltere bölümünün yöneticisi Michael Woodford’un, Kikukawa’yı, satın alma bölümünün gösterdiği yüksek ödemelerle ilgili açıklamaya çağırmasının ardından işinden atılması üzerine ortaya çıkmıştı. BBC’nin haberine göre, Woodford’un görevinden ayrılmasının ardından açılan soruşturma, hesaplarla oynandığını ortaya çıkarmıştı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın