TechnoLogic – SPK Turkcell’e iki yeni üye atadı


SPK Turkcell’e iki yeni üye atadı

TechnoLogic 16 Ağustos 2013 0
SPK Turkcell’e iki yeni üye atadı

Turkcell’de aylardır beklenen atama gerçekleşti. Sermaye Piyasası Kurulu aylardır süren ve yılan hikayesine dönen şirketin yönetim kuruluna iki üye atayarak karar yeter sayısına ulaşılmasını sağladı. SPK’nın Bekir Pakdemirli ve Mehmet Bostan’ı Turkcell’in yönetim kuruluna atadı.

7 kişilik Turkcell yönetiminde 4 üyenin süresi Nisan ayında dolmuş, ortaklık anlaşmazlıkları nedeniyle yerlerine yeni üyeler atanamamıştı. Ortaklık anlaşmazlıkları nedeniyle bağımsız üye ataması yapılamayınca Sermaye Piyasası Kurumu (SPK), 3 bağımsız üye ataması yapmıştı. Ancak karar alınması için yeterli yönetim kurulu üye sayısı henüz yakalanamadı.

SPK’nın Meclis’te onaylanan Torba kanuna eklenen bir madde ile Turkcell yönetimine 2 yeni üye daha atayarak tıkanıklığı aşma yoluna gitti. Torba kanundaki madde SPK’ya halka açık şirketlere resen üye atayabilme yetkisi verd. Torba Kanun, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onaylamısının ardından bayramdan once yürürlüğe girmişti.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Turkcell’de yönetim kurulu krizi nedeniyle şirketin finansal sonuçlarının açıklanması da gecikmişti. Şirket resmi internet sitesinden daha önce 2013 ikinci çeyrek finansal sonuçlarının 18 Temmuz’da açıklanacağı duyurmuştu. Ancak Turkcell’in bilanço sonuçları yönetim kurulu onayından geçmediği için henüz açıklanmadı.