TechnoLogic – Stuxnet, devletlerin güvenliğini tehdit ediyor


Stuxnet, devletlerin güvenliğini tehdit ediyor

TechnoLogic 06 Aralık 2012 0
Stuxnet, devletlerin güvenliğini tehdit ediyor

Kaspersky’den, 2010’da İran’ı hedef alan Stuxnet adlı bilgisayar solucanının yarattığı tehdidin henüz ortadan kalkmadığı uyarısı geldi. Alman haber kanalı n-tv’nin internet sitesinde yer alan habere göre Stuxnet adlı bilgisayar solucanının yaratabileceği tehdit küçümseniyor.

Rusya’nın ünlü antivirüs şirketi Kaspersky’nin kurucusu Yevgeni Kasperski “Stuxnet’in birçok ülkede tahmin edilenden çok daha fazla firmanın bilgisayarına bulaştığından eminim. Üstelik muhtemelen bu firmalar söz konusu ülkelerin ekonomisi ve güvenliği için hayati önem taşıyor”, açıklamasını yaptı.

Şimdiye kadar Stuxnet kaynaklı ciddi bir zarar tespit edilmezken, İran’daki yaklaşık 30 bin bilgisayarın dışında aralarında Almanya’nın da bulunduğu birkaç ülkede bilgisayar solucanının bulaştığı resmen tespit edilen birkaç düzine bilgisayar bulunuyor.

Son olarak Amerikan petrol şirketi Chevron Stuxnet kurbanı olduğunu duyurmuştu. Deutsche Welle’nin haberine göre uzmanlar Stuxnet’in enerji santralleri gibi altyapı tesislerini etkisi altına alabileceği ve bu sayede geniş çaplı zarara neden olabileceği uyarısını yapıyor.