Suudi Arabistan’dan Uber’e 3,5 milyar dolarlık yatırım

Suudi Arabistan kamu yatırım fonu internet üzerinden taksi hizmeti veren Uber şirketine 3,5 milyar dolar yatırım yapacak. Suudi Arabistan’da müşterilerinin yüzde 80’i kadın olan Uber, bu yatırımla Orta Doğu pazarında genişlemeyi planlıyor.

Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanması yasak. Bu yatırımla şirketin değeri 62,5 milyar dolara çıkarken Suudi Arabistan kamu yatırım fonu Genel Müdürü Yasir El-Rumayyan, Uber’in yönetim kurulunda yer alacak.

Geniş petrol rezervlerinden elde edilen gelirleri yatırıma çevirmek ve ülkeyi kalkındırmak amacıyla Suudi krallığı tarafından kurulan kamu yatırım fonunun yatırımı, Uber’in küresel çapta yatırım çekme çabasının bir parçası.

Uber güçlü biçimde yayılmayı düşündüğü Orta Doğu pazarına 250 milyon dolar tutarında yatırım yapacak.

Akıllı telefonlardaki uygulama üzerinden özel araç sahiplerinin müşteri aldığı Uber hizmeti dünyada hızlı yayılıyor.

Bazı kentlerde Uber hizmeti sürücülerin ruhsatları ve standartlarına yönelik endişeler nedeniyle yasaklanıyor. Uber dünya çapında çeşitli yatırımcılardan yüksek miktarda yatırım çekiyor.

Yakın zamanda Toyota ve Volkswagen Uber ve İsrailli taksi paylaşım şirketi Gett ile ayrı ayrı ortaklık anlaşması yaptılar.

BBC’nin haberine göre, Uber’in Toyota ile anlaşması Apple şirketinin Çin’deki taksi hizmeti Didi Chuxing’e 1 milyar dolarlık yatırım yapmasının ardından geldi.

Mart ayında General Motors Uber’in ABD’deki rakibi Lyft şirketine, sürücüsüz araç ağının gelişmesi amacıyla 500 milyon dolar yatırım yapmıştı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir