Symantec: Antivirüsler öldü

25 yıl önce bilgisayarları korsan saldırılarına karşı koruyan ticari antivirüs yazılımını icat eden Symantec’in üst yönetiminden, ‘antivirüsler öldü’ açıklaması geldi.

Bu açıklamanın sahibi, Symantec’in kıdemli başkan yardımcısı Brian Dye. Konuya daha çok mali açıdan yaklaşan Dye, “Antivirüsün artık hiçbir şekilde para kazandıracağını düşünmüyoruz.” diyor.

Antivirüs yazılımları, korsanların bilgisayara sızmasını önlemeyi amaçlarken, son zamanlarda korsanlarca keşfedilen yeni yöntemler, antivirüslerin varoluş nedenini sorgulamaya açtı.

Yıllık cirosu 70 milyar doları bulan siber güvenlik sektörünün önde gelen oyuncularından olan Symantec, antivirüs yazılımlarından çok, korsanların yeni teknikleriyle başa çıkacak proaktif koruma yazılımları geliştirme üzerine çalışıyor.

Bu nedenle, ‘antivirüsler öldü’ açıklamasını, ‘Symantec havlu attı’ şeklinde okumak yerine, ‘Symantec, bize farklı adlarla yeni nesil koruma yazılımları satarak, yine paraya para demeyecek’ şeklinde okumak daha doğru olur.

Yazar: Melih Bayram Dede

TechnoLogic'in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni. Gazeteciliğe 1993’te başladı. Çeşitli yayınlarda teknoloji editörü olarak görev yaptı, TV programları hazırlayıp sundu. İnsan Yayınları tarafından yayımlanan İnternet adlı bir kitabı var. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen Sürekli Basın Kartı sahibi. Türkiye’de teknoloji medyasının en büyük sivil toplum örgütü olan Bilişim Medyası Derneği üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir