TOFAŞ, yüksek teknoloji için Fujitsu’yu seçti

Türkiye’nin en büyük otomotiv üreticilerinden biri olan Tofaş, Yüksek Performanslı Hesaplama sistemi ihtiyacı için Fujitsu’yu seçti. Süper bilgisayar alanındaki 30 yıllık tecrübesi ile Fujitsu’nun sunduğu Yüksek Performanslı Bilgisayar sistemi, Tofaş’a zorlu pazarda rekabet avantajı sunmanın yanında, Türk ekonomisine de katkıda bulunacak. Tofaş, farklı disiplinler için ihtiyaç duyduğu analiz ve hesaplamaları da yürütebilecek

Üretim konusunda modellere ait iyileştirmelerin, geliştirmelerin ve farklı disiplinlerdeki yapısal analizlerin otomotiv üretiminde çok etkin ve hızlı olarak gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyen Tofaş Bilgi ve İletişim Teknolojileri Müdürü Hakan Korkmaz, “Fujitsu’yu seçerken çok çeşitli faktörleri dikkate aldık. Bunlar içindeki sürat ve performans faktörleri üzerinde çok düşünmemize gerek kalmadı. Yüksek Performanslı Hesaplama sistemleri içinde en fazla bilgiye sahip olduğunu düşündüğümüz Fujitsu, hızlı bir başlangıç yapabilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz bilgiyi en kısa sürede bize verdi. Daha da önemlisi, işimizin ihtiyaçlarını doğru değerlendirerek gelecekte de rekabetçi kalmamızı sağlayacak şekilde büyüyebilen bir sistem tasarımını sundu” diye konuştu.

Yüksek maliyetli hammadde ve otomobillerin üretilmesi için ihtiyaç duyulan zaman, üreticiler için önemli bir yatırım ihtiyacına işaret ediyor. Buna ek olarak, aracın üretim yapılan bölgeye ve kullanıcı kitlesine göre farklılaştırılması ve geliştirilmesi gereken diğer özellikleri potansiyel alıcılar için belirleyici faktörler olarak karşımıza çıkıyor. Geliştirilmesi ve iyileştirme yapılması gereken ürünler için yüksek bir hesaplama ve karmaşık bir algoritmaya ihtiyaç var.

Fujitsu Yüksek Performanslı Hesaplama sistemlerinin sağladığı sayısal analiz işlem kapasitesi sayesinde Tofaş, rakiplerine kıyasla daha da güçlü bir konuma yükselebilecek. Yüksek Performanslı Hesaplama çözümünün uçtan uca anahtar teslimi tasarımı sayesinde Tofaş Ar-Ge Sayısal Analizler Birimi sistemi kolaylıkla kullanabilecek.

Türkiye’nin hem binek otomobil hem de hafif ticari araç üreten tek otomotiv şirketi konumundaki Tofaş, yıllık 400 bin araçlık üretim kapasitesine sahip bulunuyor. Tofaş Bursa’daki fabrikasında, dünyanın önde gelen 5 büyük markası Fiat, Citroen, Peugeot, Opel ve Vauxhall için üretim gerçekleştirirken, Fiat’la birlikte Alfa Romeo, Lancia, Jeep, Ferrari ve Maserati markalarının da Türkiye’deki temsilciliğini yürütüyor.

Müşterinin ihtiyaçları doğrultusunda yarının gereksinimlerini de göz önüne alarak oluşturulan mimari kapsamında;

  • Primecenter M1 Rack 742s 42U Kabinet
  • CX250 S1 Compute Node (16 adet)
  • RX300S7 2.5″ Head node (2 adet)
  • ETERNUS DX80 S2 Base 2.5 Contr. x2
  • Brocade ICX 6450-24 switch (2 adet)
  • Hpc Cluster Suite: 256 core 3 y support perpetual Altair PBS Pro + 3 y lease Compute Manager (CM) (max 5 + 2 kullanıcı)
  • Mellanox IB Switch 36 ports IB FDR
  • Hpc training for end users On site 2 days
  • Hpc Staging + 1 Yr Support

gibi donanım, middleware ve kurulum & bakım gibi hizmetler de bulunuyor. Etkin bir çözümün içinde donanımın sadece bir bölümü oluşturduğu gerçeğinden hareketle, Fujitsu Yüksek Performanslı Hesaplama sistem teklifi, danışmanlık ve entegrasyon servislerini de kapsıyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir