Tokyo’daki davada Apple’a karşı Samsung kazandı

Tokyo’da bir mahkeme Samsung’un Apple’a ait patent haklarını ihlal etmediğine karar verdi. Davaya konu olan patent, aygıtlar arasında veri transferi yapma yöntemleri ile ilgiliydi.

Karar Samsung’un ABD’de Apple’a karşı bir patent davasını kaybederek 1 milyar dolar para cezasına çarptırılmasının ardından geldi. Japonya’daki dava akıllı telefon piyasasındaki şirketlerin arasındaki patent davalarından sadece bir tanesi.

Samsung BBC’ye yaptığı açıklamada ”Mahkemenin kararını sevinçle karşıladık. Bu karar ürünlerimizin Apple’a ait patentleri ihlal etmediğinin önemli bir göstergesi” dedi.

Tokya Bölge Hakimi Tamotsu Shoji, Apple’ın Ağustos ayında açtığı patent davasında haklarının ihlal edildiğiyle ilgili yeterli delil bulunmadığı kararına vardı ve davayı düşürdü.

24 Ağustos’ta bir ABD mahkemesi Samsung’un Apple’ın iPad ve iPhone tasarımları ile ilgili patent haklarını ihlal ettiğine karar verdi. Ancak Samsung kararı temyize götüreceğini söyledi.

Apple şimdi Samsung’un sekiz telefon modelinin satışını ABD’de yasaklatmaya çalışıyor. 6 Aralık’ta ABD Bölge Hakimi Lucy Koh, Apple’ın Samsung telefonlarının ABD’de satışının yasaklanması ile ilgili talebini dinleyecek.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın