Toyota’dan geliştirilmiş akıllı ulaşım sistemi

Toyota, araçlarında Geliştirilmiş Akıllı Ulaşım Sistemi’ni (ITS) kullanmaya başladı. Japonya’da standart hale gelen 760 MHz frekanslı ITS sistemi sayesinde diğer araçlardan veri alınıp, onlara veri gönderilebiliyor.

Toyota’nın, üç modeline ITS bağlantı sistemini entegre ederek sürücüye yardımcı olan ve dünyada ilk kez seri üretim otomobillerde bu sistemi kullanan ilk marka olduğu belirtildi.

Bu ileri güvenlik yardımcısı sayesinde sürücü, otomobilin sensörlerinin algılayamadığı tehlikeler ve uyarılar hakkında bilgi alabiliyor. Bu bilgiler araçtan-araca, araçtan-dış altyapıya veya dış altyapıdan-araca gönderilebiliyor.

Alınan veriler arasında trafik ışıklarının durumu, kör noktadaki araçlar ve yayalar gibi kritik detaylar bulunabiliyor. Bu tür durumlarda sürücü sesli ve görsel olarak uyarılabiliyor. Toyota bu sayede trafik kazalarının yüzde 40’ını kapsayan kavşak kazalarını azaltmayı amaçlıyor.

Araçtan araca gönderilen bilgiler ise öndeki otomobilin yavaşlama/hızlanma veya aniden durması gibi uyarıları içeriyor. Böylece ani kazaların önlenmesinin yanında trafiğin daha akıcı bir şekilde ilerlemesi sağlanıyor.

Kullanılan aracın arkasından gelen ambulans gibi acil durumlar için de ITS sistemine sahip araçlara sistem altyapısı uyarı gönderebiliyor.

Toyota, ITS teknolojisinin yaygınlaşmasıyla geleceğin mobilite anlayışına güvenlik, verimlilik ve özgürlük katacağına inanıyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın