TechnoLogic – TÜBİTAK Bilim Ödülleri’ne başvuru tarihi açıklandı


TÜBİTAK Bilim Ödülleri’ne başvuru tarihi açıklandı

TechnoLogic 10 Kasım 2014 0
TÜBİTAK Bilim Ödülleri’ne başvuru tarihi açıklandı

Türkiye’nin en prestijli ödülleri için son başvuru tarihi, 15 Aralık 2014 olarak açıklandı. TÜBİTAK, kuruluş kanununda kendisine verilen “bilimsel ve teknolojik alanlarda araştırma ve geliştirme faaliyetlerini desteklemek ve bu amaçla ödüller vermek” görevi kapsamında, her yıl “Bilim”, “Özel” ve “Teşvik” olmak üzere üç tür ödül veriyor.

Bilim Ödülü, ülkemizde yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde katkılarda bulunmuş, hayattaki bilim insanlarına veriliyor.

Özel Ödül, “Bilim Ödülü” eşdeğeri olarak, yurtdışında yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde katkıda bulunmuş, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve yine hayattaki bilim insanlarına verilirken; Teşvik Ödülü ise çalışmalarıyla bilime gelecekte uluslararası düzeyde önemli katkılarda bulunabilecek niteliklere sahip olduğunu kanıtlamış, ödülün verildiği yılın ilk gününde 40 yaşını geçmemiş, Türkiye’de ikamet eden bilim insanlarına veriliyor. Ayrıca, kadın başvuru sahiplerinin her doğumu için 40 yaş sınırına bir yıl ilave ediliyor.

Bilim, Özel ve Teşvik Ödüllerine kişisel olarak başvuruluyor. Teşvik Ödülü için her yıl başvuru yapılabilirken, Bilim Ödülü ve Özel Ödül’e yeniden başvuru yapabilmek için aradan en az bir yıl geçmesi gerekiyor. Aynı dönemde TÜBİTAK Bilim, Özel ve Teşvik Ödülü kategorilerinden yalnızca birine başvuru yapılabiliyor.