TechnoLogic – Tüketiciler öfkeli: Sony Xperia Z1 yamuluyor


Tüketiciler öfkeli: Sony Xperia Z1 yamuluyor

TechnoLogic 27 Mart 2014 13
Tüketiciler öfkeli: Sony Xperia Z1 yamuluyor

Sony Mobile, Xperia Z1 model telefonuyla kullanıcılarını üzüyor. Ürünün reklamlarda anlatılan özelliklere sahip olmadığını iddia eden tüketiciler, cihazlarında eğrilme-yamulma gibi sorunlar yaşadıklarını belirttiler.

Sony Mobile’ın Xperia Z1 model cep telefonunu tercih eden kullanıcılar hayal kırıklığına uğruyor. Herhangi bir darbeye maruz kalmadığı halde telefonlarında eğrilme-yamulma olduğunu iddia eden tüketiciler, ürünün reklamlarda anlatılan özelliklere de sahip olmadığını belirtiyor.

Şikayetvar’a gelen şikayetlere göre, cihazın tanıtımlarında “Su geçirmez” ibaresi yer almasına rağmen yüzlerce tüketici ürünün su geçirdiğini ve su geçirmesinden dolayı da garanti dışı kaldığını ifade ediyor. Tamir için ise fahiş ücretler istendiğini belirten kullanıcılara, henüz Sony Mobile yetkililerinden bir açıklama gelmedi.

Tüketici şikayetlerinden bazıları şöyle:

“Sony Xperia Z1 Cep Telefonu Yamuldu!”

“Sony Xperia Z1 model cep telefonu şarjdayken çok ısınıyordu. Şarj yerinden arkaya doğru yamuldu, üst tarafı eğrildi. Sony ‘i aradım anlattım her şeyi, değişim istediğimi onarımını dahi kabul etmediğimi belirttim. Servise gönderdim. Bana bir kaç gün içinde kullanıcı hatası var diye raporlayıp geri göndermişler. Ana karta fiziksel temas varmış. Bunu asla kabul etmiyorum. Şarjda çok ısındığı için olabilir darbe almadı o telefon. Birçok sayıda bu sorunla karşılaşan var araştırırsanız bulacaksınız zaten görüntüleriyle birlikte.”

“Sony Xperia Z1 Eğrildi.”

“Yaklaşık 2.5 ay önce aldığım Sony Xperia Z1 eğrildi. Telefon düşmedi, kırılma-çatlama yok ama şekil olarak bariz eğri duruyor. Garantisi olduğu için yetkili servise yolladım. Ana kartında fiziksel hasar var dendi eğri diye gönderdiğim telefonun ana kartı da eğriymiş. Ben o telefonu o hale getiremem mümkün değil. ‘Cebinize mi koydunuz?’ diyorlar. Kullanıcı hatası olduğu için garanti dışı bırakmışlar ve pahalı olduğunu için de işlem yapmadan geri yollamışlar, döneceğiz dediler dönmediler.”

“Su Geçirmez Diye Gerçek Dışı Reklam Yapıyorlar”

“2 hafta önce aldığımız Sony Xperia Z cep telefonu su geçirdi ve telefon bozuldu. Servise götürdüğümüzde, cihazın su aldığı için garanti kapsamı dışında kaldığı ve cihazın satış fiyatına yakın bir bedelle tamir edilebileceği söylendi.”

“Aynı telefondan 3 tane aldım cihazın üçüncüsü suya dayanıksız çıkınca ‘kullanıcı hatası var’ dediler. Ötekiler su almıyor dedikçe bahane buldular.”

“İnternet sayfalarında suya dayanıklılığı olduğu halde cihazın su geçirdiğini söylediğimizde bu özelliğinin olmadığı ve yapacakları bir şey olmadığı söylendi. Hem web sayfalarında, hem de yaptıkları reklamlarda su geçirmez özelliğinden bahsetmelerine rağmen böyle bir özellik olmadığını söylediler.”

“Sony Xperia Z1’i Denedim Su Geçirdi.”

“Sony Xperia Z1 almış olduğum ürünü 15 gün kullanabildim. Çalışma ortamında sıvı ile çok temas olduğu için bu telefonu tercih ettim, fakat 20 cm su bidonu içine düşen telefonumu hemen aldım, fakat su geçirdi. Garantiye gönderdiğimde kullanıcı hatası sayıldı. Telefon şu an çöp ve tamir için 2000 TL istediler.”