Türk girişim şirketi Raklet Microsoft Ventures’a kabul edildi

33 farklı ülkede faaliyet gösteren ve bugüne kadar 100 bin girişimciye teknoloji, mentorluk ve eğitim gibi farklı konularda destek veren Microsoft Ventures, Bizspark Plus üyesi Türk girişimcileri takibe aldı. Mobil sağlık uygulaması Türk girişimi Fitwell’den sonra dernekler için aidat ve bağış toplama uygulaması Raklet de Microsoft Ventures’a kabul edilen ikinci Türk girişim şirketi oldu. Microsoft Ventures’ın teknolojik iş fikirlerine hız kazandırmak ve büyütmek amacıyla Berlin’de gerçekleştirdiği 4 aylık özel “Hızlandırma” programına kabul edilen Raklet, Ocak ayında Türkiye’yi ziyaret eden Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya sunum yapmıştı.

Microsoft’un yazılım sektöründeki girişimcilerin ilk kuluçka dönemlerinde başarılarına katkı sağlamak amacı ile tasarlanmış olan global bir program olan BizSpark ve BizSpark Plus’ta Türkiye’den 1000’in üzerinde şirkete destek veriliyor. Bu şirketlerden biri olan ve Galatasaray Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin üyeleriyle iletişim kurmak ve bağış çalışmalarını sürdürülebilir bir şekilde yönetmek amacıyla kurulan Türk teknoloji girişim şirketi Raklet, tüm dünyada girişimcilere destek olan stratejik danışmanlık ve yatırım fonu Microsoft Ventures’ın Berlin’de gerçekleştirdiği “Hızlandırma” programına davet edildi.

Ocak ayında Türkiye’yi ziyaret eden Microsoft CEO’su Satya Nadella’ya sunum da yapan Raklet, Microsoft Ventures’ın 5. dönem seçmelerine katılan 420 girişim içinden yalnızca 8’inin seçildiği programda yer almayı başardı. Yazılım alanında büyümek isteyen, teknolojiye gönül vermiş, yüksek potansiyele sahip yerel kahramanları global girişimcilik ekosistemi ile buluşturmak amacıyla düzenlenen Microsoft Ventures Hızlandırıcı Programı, katılımcı şirketlere aynı zamanda stratejik ve teknolojik danışmanlık veriyor.

Her sene 10 şirketin davet edildiği Hızlandırıcı Programı’na davet edilen ikinci Türk teknoloji girişim şirketi olarak öne çıkan Raklet, böylece Türkiye’de dijital dönüşüme liderlik edecek start-up şirketler arasında yer almaya hak kazandı. 33 farklı ülkede faaliyet gösteren ve bugüne kadar 100 bin girişimciye teknoloji, mentorluk ve eğitim gibi farklı konularda destek veren Microsoft Ventures’ın desteği ile Raklet, yerel gücünü, global deneyimlerle harmanlayacak başarıları büyümesine hız katacak.

Microsoft Ventures Hızlandırıcı Programı kapsamında Microsoft CEO’su Satya Nadella ile tanışan ve kendisine özel bir sunum yapma fırsatı yakalayan Raklet yöneticileri, aidat ve bağış toplama faaliyetlerini global pazarlara yaymak, bulut bilişim pazarında başarıyla büyümek ve daha hızlı iş modelleri ile yazılım pazarında öne çıkmak gibi kritik konularda görüş alışverişinde bulundu.

Raklet’in kurucuları Yrd. Doç. Dr. Gönen Eren ve Gerçek Karakuş 29 Haziran 2016’ya kadar sürecek Microsoft Ventures Hızlandırıcı programı ve deneyimleri hakkında şöyle konuştu: “Microsoft Ventures’ın Berlin’deki hızlandırma programına katıldığımız için çok mutluyuz. Gerek mentörler gerekse diğer girişimler ile olan iletişimimiz sayesinde çok daha hızlı büyüyoruz. Microsoft’un sunduğu $500,000 değerindeki altyapı desteği sayesinde sunduğumuz teknoloji hizmetini ücretsiz olarak ihtiyacı olan tüm dernek, vakıf ve STK’lara ulaştırıyoruz. Üyelerini ve bağışlarını arttırmak isteyen tüm kurumlar raklet.com üzerinden ücretsiz olarak hesaplarını oluşturabilirler.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın