Türk Telekom da 5G’ye hazır olduğunu açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “4G yerine 2 yıl bekleyip 5G’ye geçelim” şeklinde özetlenebilecek açıklaması, telekom sektöründe en çok konuşulan gündem maddesi olmuştu.

Konuyla ilgili Turkcell bir açıklama yaparak, “Yeni nesil mobil iletişim teknolojilerini Türkiye ile tanıştırma konusundaki liderliğimizi 5G’de de sürdüreceğiz” ifadelerini kullanmıştı. Benzer bir açıklama bugün Türk Telekom’dan geldi.

3G servislerinin Türkiye’de Türk Telekom altyapısı sayesinde hizmet verdiğini belirterej, 4G ve 5G gibi her türlü yeni nesil mobil hizmetin ancak güçlü fiber altyapılar üzerinde hayata geçebileceğini belirtti.

Aslan, “Altyapımız, yaptığımız yatırımlar sonucunda mevcut kapasitesiyle 4G ve potansiyel gelecek yeni mobil teknolojilerin getireceği iletişim trafiğini de rahatlıkla taşıyabilecek esneklikte” ifadelerini kullandı.

Türk Telekom Grubu’nun 81 ile yayılan güçlü fiber altyapıya sahip olduğu belirtilen açıklamada, Aslan, şunları kaydetti:

“Bu kapsamda başarımızı bir tek çift fiber kablo bağlantısı üzerinden saniyede 8 Terabit veri aktarımı sağlayarak gerçekleştirdiğimiz bir erişim rekoru ile de tescilledik. Bu başarı Guinness tarafından tescil edildi. ‘Guinness Dünya Rekoru’ başarısı, fiber optik iletişiminde süregelen liderliğimizin bir göstergesidir.”

Rami Aslan, kuruldukları günden beri Türkiye’deki tüm operatörlerin 3G’de dahil olmak üzere trafiğini taşıyan ve destekleyen en son teknolojiye sahip altyapılarının, yıllar boyunca yaptıkları yatırımlar sonucunda mevcut kapasitesiyle 4G ve potansiyel gelecek yeni mobil teknolojilerin getireceği iletişim trafiğini de rahatlıkla taşıyabilecek esneklikte olduğunu ifade ederek, mevcutta tüm operatörlerin oluşturduğu data trafiği ve yükünün kapasitelerinin ancak 10’da birine ulaştığına dikkati çekti.

Şu an 40 bin kilometresi yurtdışında olmak üzere, 230 bin kilometrenin üzerindeki fiber hatta sahip olduklarını, Türkiye’de her 10 haneden 1’inin fiber hizmetlerden yararlandığını, bu oranın Almanya, İspanya, Fransa ve İtalya ortalamasını geride bıraktığını aktardı.

Rami Aslan, Avrupa için 5G’nin yol haritasını çizen konsorsiyuma Türkiye’den dahil edilen tek GSM operatörü olan Avea ile gerçekleştirdikleri hız testlerinde 3.6 Gbps hıza ulaşıp, Türkiye’de bir hız rekoruna imza attıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

“Bu testlerle ne kadar büyük bir kapasiteye sahip olduğumuzu ve Avea ile bu kapasiteyi yüksek hızlara çevirebildiğimizi bir kere daha ispatladık. Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda bilgi toplumuna dönüşüm sürecinde güvenilir ve yüksek performanslı veri altyapılarına olan ihtiyacının kritik bir rol oynadığını biliyoruz.

Türk Telekom Grubu olarak, 81 ile yayılan 193 bin kilometrelik fiber altyapımız ile her türlü mobil şebekenin iletişim ve veri aktarımına dair ihtiyacını bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de karşılayacağız. Sahip olduğumuz altyapının gelecek nesil mobil ağların başarısı için üstlendiği hayati rolün farkındayız ve yatırımlarımızla gurur duyuyoruz.

Tıpkı geçmişte olduğu gibi, gelecekte de Türk Telekom Grubu olarak yeni nesil mobil ağların şekillendireceği yeni dönemin yol göstericisi, rehberi olmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin gelişimini destekleyecek her türlü teknolojinin can damarı olmayı sürdüreceğiz. Biz Türkiye’yi ‘yeteri düzeyde’ bir teknolojiden, en gelişmiş, akıllı ve çığır açan bir dijital ortama taşımak için buradayız.”

İlgili haberler:
Erdoğan: 4G yerine 2 yıl bekleyip 5G’ye geçelim
Turkcell: Liderliğimizi 5G’de de sürdüreceğiz

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın