Türk Telekom, işletme okulu INSEAD ile anlaştı

Türk Telekom, dünyanın lider işletme okullarından INSEAD ile anlaştı. Türk Telekom’dan yapılan açıklamaya göre çalışanlarının gelişimine destek vermek üzere Türk Telekom Akademi çatısı altında dünyanın önde gelen eğitim kurumları ile iş birliği yapan şirket, Liderlik Gelişim Programı kapsamında MIT Sloan Yönetici Geliştirme Okulunun ardından, dünyanın lider şirketlerine yönetici yetiştiren INSEAD İşletme Okulu ile de iş birliği yaptı.

Şirketin gelişim öncelikleri temel alınarak kurgulanan program ile Türk Telekom yöneticilerinin; iş zekası, stratejik düşünme, değişimi yönetme, girişimcilik ve liderlik yeteneklerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Ayrıca şirketin farklı birimleri arasındaki bilgi paylaşımının yaygınlaştırılarak birlikte değer yaratmayı özendirmek ve böylece gruplar içinde ortak bir dil oluşturarak şirket genelindeki bilgi birikimini artırmak da programın amaçları arasında yer alıyor.

“Klasik liderlik becerileri ve yaklaşımları artık yeterli”

Türk Telekom ve INSEAD arasında gerçekleştirilen iş birliğinin imza töreni Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Rami Aslan ve INSEAD Program Direktörü Prof. Dr. Philip M. Parker’ın katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.

Rami Aslan, törende yaptığı konuşmada, teknoloji gibi köklü değişimler yaratan bir sektörde, değişimi yönetebilme yetkinliğine sahip olabilmenin şirketler için öncelikli gündem konuları arasında yer aldığını bildirdi.

Hızla değişen dünyada klasik liderlik becerileri ve yaklaşımlarının artık yeterli olmadığını aktaran Aslan, 21’inci yüzyılda liderlerin proaktif ve yenilikçi olmasının gerektiğini dile getirdi.

Aslan, Türk Telekom olarak liderlik anlayışına yönelik bu değişimi yakından takip ettiklerini, dünya ile aynı anda iş süreçlerine entegre ettiklerini belirterek, “Bu nedenle Türk Telekom Akademi çatısı altında yöneticilerimizin gelişimine destek verecek güçlü iş birliklerine imza atıyoruz. INSEAD iş birliği ile hazırladığımız Liderlik Gelişim Programını da bu amaçla hayata geçirdiğimiz önemli adımlardan biri olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Türk Telekom’un yeniliklere açık, dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden, değişimleri yönetebilen yönetici kadrosunun, şirketin başarısındaki en önemli faktör olduğuna dikkati çeken Aslan, şunları da kaydetti:

“Sürekli gelişime ve rekabete açık bir sektörde büyüme odaklı bir şirketiz. Bunu sağlamak için küresel yetkinliğe sahip, değişen koşullara hızlı adapte olabilen bir liderlik anlayışını benimsedik. INSEAD da şirket stratejimize uyumlu gelişim alanlarımızı ve ihtiyaçlarımızı kapsayan, tümüyle Türk Telekom’a özel bir liderlik programı geliştirdi. Bu programla yöneticilerimizi, dünyadaki liderlik trendlerinin gerektirdiği yetkinliklerle donatmayı ve güçlendirmeyi hedefliyoruz.”

“Günümüzde çoğu şirket için inovasyon sıkça kullanılan popüler bir kelimeden ibaret”

Avrupa’nın ilk işletme okulu olarak 1957’de kurulan INSEAD’in Program Direktörü Parker ise dünyadaki diğer operatörlerle kıyaslandığında Türk Telekom’un en büyük farkının başta mobil, genişbant ve sabit hat olmak üzere telekom sektörünün pek çok alanında varlık göstermesi olduğunu bildirdi.

Şirketin sadece büyük şehirlere değil, ülkenin dört bir yanına yayılmış bir hizmet ağına sahip olduğunu aktaran Parker, bunların bir şirketin geleceğe hazır olması adına atılmış çok önemli adımlar olduğunu dile getirdi.

Parker, Türk Telekom’un bir yandan entegrasyonla kendi içinde büyük bir dönüşümü hayata geçirirken, diğer yandan gelecek teknolojilere yatırım yapmaya devam ettiğini ve bu alanda dünya çapında örnek gösterilen bir başarı ortaya koyduğunu vurgulayarak, şunları ifade etti:

“Türk Telekom’un en büyük değerlerinden biri inovasyona olan bağlılığı ve bu kavramı tutkuyla sahiplenmesidir. Günümüzde çoğu şirket için inovasyon, sıkça kullanılan popüler bir kelimeden ibaret. Oysa Türk Telekom’un bilgi teknolojilerine, 5G’ye ve eğitime yaptığı yatırımlar gerçek inovasyon potansiyeline işaret ederken, hizmetleriyle müşteri beklentilerinin birkaç adım daha ötesine geçmesini de sağlıyor. Türk Telekom’un, INSEAD iş birliğiyle yöneticilerini geleceğe hazırlama yolunda attığı adımın da, bu yaklaşımının en değerli kanıtı oluğunu söyleyebiliriz.”

Liderlik yolculuğu Fransa’dan İstanbul’a uzanacak

İki modülden oluşacak programın ilk modülü, INSEAD’ın Fransa’daki kampüsünde gerçekleştirilecek. İlk modülü tamamlayan Türk Telekom yöneticileri, gruplar halinde Türk Telekom’un uygulamalarına yönelik projeler üzerinde çalışacak.

Katılımcılar, programın İstanbul’da gerçekleşecek ikinci modülünde ise projeleriyle ilgili hazırladıkları çalışmaları Türk Telekom üst yönetimine sunacak.

INSEAD, Fransa, Singapur ve Abu Dabi’de bulunan üç ayrı kampüsünde her yıl 11 binin üzerinde yöneticiye eğitim veriyor.

Etkileşimli ve uygulamalı öğrenme INSEAD’in öğrenim yaklaşımının temelini oluştururken; bilgisayar simülasyonları, web üzerinden seminerler, grup çalışmaları, 3 bin 600 farklı kategoride geri bildirim, grup koçluğu, ihtiyaca özel hazırlanmış deneyimsel liderlik koçluğu ile liderlik iletişimi rol canlandırma gibi öğretim yöntemlerini kullanan programlarda uygulayarak ve deneyimleyerek öğrenme yaklaşımı esas alınıyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir