Türk Telekom ve Huawei geleceğin mühendislerini yetiştiriyor

Türk Telekom Akademi ve Huawei Akademi iş birliğiyle gerçekleştirilen “Türk Telekom Future Networks (Yeni Nesil Şebekeler) Sertifika Programı”nda ikinci dönem katılımcıları mezun oldu.

Şirket açıklamasına göre, Türk Telekom’un çalışanlarının gelişimine destek vermek üzere faaliyet gösteren kurumsal okulu Türk Telekom Akademi’nin, Huawei Akademi ile yaptığı iş birliği çerçevesinde hayata geçirdiği “Türk Telekom Future Networks Sertifika Programı”, Çin’in Hangzhou kentinde düzenlenen sertifika töreni ile ikinci dönem mezunlarını verdi.

Türk Telekom Akademi ve Huawei Akademi’nin 6 aylık bir ön hazırlık sonrası hayata geçirdiği sertifika programında, takım lideri ve uzman seviyesindeki 16 çalışan, 35 günlük eğitim programını başarıyla tamamladı.

Türk Telekom çalışanları, program boyunca sınıf eğitimleri, çevrimiçi testler, e-öğrenme modelleri, mentor eşliğinde iş başı uygulama süreci ve teknoloji çalıştayı ile yetkinliklerini geliştirdiler. Çin’de iki hafta geçirerek operatör ziyaretleri de gerçekleştiren ekip, bu program ile sahip oldukları tecrübe ve bilgi birikimini uçtan uca uygulama, karmaşık problemlerin simülasyonları ve optimizasyon pratikleriyle geliştirme imkanı buldu.

Katılımcılar, Çin’deki Huawei Eğitim Merkezi’nde Türk Telekom’un şebeke topolojisine uygun olarak kurulan bir simülasyon üzerinden eğitimlerini tamamladı. Eğitimler, Huawei’nin Hangzhou ve Shenzhen’deki 180 sınıf ve 12 teknik laboratuvar ile 400’den fazla eğitmenden oluşan küresel eğitim merkezinde gerçekleşti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Akademi ve Yetenek Yönetimi Direktörü Saynur Önen, Türk Telekom Akademi çatısı altında dünyanın önde gelen eğitim kurumları ile iş birlikleri yaptıklarını belirterek, çalışanların küresel strateji, yenilikçilik, liderlik, kültürel dönüşüm ve stratejik iş birlikleri gibi alanlarda yetkinliklerini geliştirmeyi amaçladıklarını dile getirdi. Önen, şunları kaydetti:

“Bunun yanı sıra, hızla değişen ve rekabetin sürekli arttığı sektörümüzde, kendi uzmanlık alanı dışındaki alanlarda bilgi ve tecrübelerini geliştirerek büyük resmi gören ve ortak dili konuşan bir çalışan kültürü yaratmak üzere de uluslararası arenada faaliyet gösteren iş ortaklarımızla birlikte özel eğitim programları tasarlıyoruz. Huawei ile birlikte hazırladığımız Türk Telekom Future Networks Sertifika Programı’nı da geleceğin mühendislerini yetiştirme hedefiyle uluslararası standartlara uygun bir modelde hayata geçirdik.

Belirli kriterlere göre programa dahil ettiğimiz çalışanlarımız, bir yıl boyunca hem teknik eğitimler hem de kariyerlerine katkı sağlayacak ve onları yöneticiliğe hazırlayacak kişisel gelişim eğitimleriyle önemli bir maratonu tamamlayarak mezun oldular. Programı, önümüzdeki yıllarda daha fazla çalışanımıza ulaştırmayı hedefliyoruz.”

Huawei Türkiye Akademi Direktörü Yücel Aslanbaş da Huawei Akademi’nin Türkiye’yi de kapsayacak şekilde Orta Asya ve Kafkasya’daki 11 ülkenin merkezinde bulunduğunu ve Türkiye’deki operasyonları ile nitelikli bilişim uzmanlarının yetişebilmesi için 5 senedir çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Aslanbaş, şu açıklamalarda bulundu:

“Türk Telekom Akademi ile eğitim alanında bugüne kadar birçok başarılı proje gerçekleştirdik. Future Networks sertifika programı da Türk Telekom Akademi ile beraber tasarlanarak, eğitim içerikleri katılımcıların farklı alanlardaki bilgi, beceri ve tecrübelerini geliştirebilecekleri şekilde oluşturuldu. Huawei, verdiği eğitimlerle Türk mühendislerinin gelişimine katkı sağlamaya devam ediyor. Türk Telekom Akademi ile beraber değişik alanlarda tasarladığımız ortak projelerle iş birliğimizi önümüzdeki yıllarda daha da artırmayı hedefliyoruz.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın