Turkcell ve Turkcell Superonline’dan büyük tasarruf

Turkcell ve Turkcell Superonline, altyapı ve iş süreçlerinde çevre dostu çözümleri kullanarak geçen yıl Türkiye’nin enerji faturasında 30,7 milyon liralık tasarruf sağladı.

Yapılan açıklamaya göre, Turkcell ve grup şirketlerinden Turkcell Superonline, iş süreçlerinin her aşamasında hayata geçirdiği enerji tasarrufuna yönelik teknoloji ve uygulamalarla, hem çevre korumasına hem de Türkiye’nin enerji faturasının azaltılmasına katkı sağlıyor.

Buna göre, uygulanan verimlilik ve tasarruf çözümleri sayesinde, 2014 yılında, 30,7 milyon liraya karşılık gelen 111 milyon kilovat saatlik enerji tasarrufu sağlandı.

Turkcell, hibrit iletişim ünitelerinin yanı sıra elektrik şebekesinin ulaşamadığı 26 noktaya kurulan güneş panelleri ve rüzgar tribünleriyle çalışan iletişim üniteleri ve şebekede yapılan diğer tasarruf çalışmaları sayesinde bir yılda 87 milyon kilovat saatlik enerji tasarrufu elde etti.

Bu tasarrufla çevreye yaklaşık 52 bin 200 ton daha az karbondioksit salınımı gerçekleştirilirken, ortaya çıkan enerji tasarrufunun miktarı ise 32 bin 200 hanenin bir yıllık toplam elektrik tüketimi seviyesine ulaştı.

Turkcell ayrıca, bir yılda yaptığı toplam karbondioksit azaltımıyla, 83 bin 780 adet yetişkin kızılçam ağacının yaptığına eşit oranda karbondioksit azaltımı yapmış oldu.

Tasarruf konusunda yaptığı çalışmaları sadece altyapı ile kısıtlı tutmayan Turkcell, binalarındaki elektrik ve mekanik sistemlerde de enerji tasarrufu çalışmalarını sürdürdü. Bu sayede de bir yılda bin 670 hanenin yıllık enerji tüketimine karşılık gelen 4,5 milyon kilovat saat enerji tasarrufu sağlandı.

Turkcell, mobil iletişim sektöründe, enerji yönetimindeki yaklaşımıyla da ISO50001 Enerji Yönetim Sistemi Standardı sertifikasını almaya hak kazanan ilk GSM şirketi oldu. Çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanlarındaki politikalarıyla da BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer aldı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın