Turkcell’den engelsiz teknoloji

Turkcell, teknoloji gücü ile engellilerin günlük hayatlarını kolaylaştırmaya, yaşamlarına değer katmaya devam ediyor. “Engelliler Haftası” ile birlikte Turkcell Akademi bünyesinde engelli abonelerine özel teknoloji eğitimleri vermeye başlayan Turkcell, engellilerin istihdamını teşvik amacıyla Türkiye’nin ilk ve lider insan kaynakları platformu Kariyer.net’teki iş ilanlarını ücretsiz takip edebileceği bir SMS servisi de hizmete sundu.

Turkcell engellilerin istihdamına, eğitimine ve günlük hayatta engelleri ortadan kaldırmalarına yönelik çalışmaları ile “Engel Tanımayanlar” hareketini büyütmeye ve tüm Türkiye’de farkındalık yaratmaya devam ediyor. Turkcell, 11 Mayıs Engelliler Haftası ile birlikte kullanıma sunduğu yeni online hizmetiyle engelli abonelere ve yakınlarına Turkcell Dijital Akademi bünyesinde temel teknoloji eğitimleri verecek. 10 ana başlık altında toplanan teknoloji eğitimleri ile engelli abonelerin akıllı telefonlarını daha verimli kullanmaları hedefleniyor.

Dijital Akademi’de sunulan eğitimler şu ana başlıklardan oluşuyor: Erişilebilirlik ve temel parmak hareketleri; Voice Over, Talk Back, Siri ile iPhone kullanımı; Telefon etme, yanıtlama, rehber kullanımı; dokunmatik ekranda standart ya da Braille alfabeleri yazı yazma; mesaj gönderme, yanıtlama, sesli mesaj; e-posta gönderme, yanıtlama ve okuma; internet ve Google kullanımı; Turkcell hayalortagim.com sitesinden bir bölümün okunması; haritalar ve navigasyon kullanımı; takvim ve saat kullanımı; App Store ve GooglePlay’den uygulama indirme. Eğitimler, Engelsiz Erişim Derneği üyesi ve eğitmenleri olan Engin Yılmaz ve Sarper Arıkan tarafından veriliyor.

Turkcell görme engelli abonelerinin istihdamını teşvik etmek ve kariyer gelişimlerine katkıda bulunmak için Kariyer.net’le iş birliğine giderek yeni bir servisi hizmete sundu. Bundan böyle Turkcell abonesi engelliler kendilerine uygun iş ilanlarını cep telefonlarına gelecek mesajlar ile ücretsiz olarak takip edebilecekler.

ILAN yazıp 2222 ye SMS gönderen aboneler, şehir bilgilerini de girdikten sonra Kariyer.net sitesinde yayınlanan engelli ilanlarını cep telefonlarına SMS ile alabilecekler. Aboneler İstanbul’a özel Asya ve Avrupa yakasına ait ilanları ayrı ayrı takip edebilecekler. Firmaların yayınladığı ve güncellediği ilanlar anlık olarak abonelerin cep telefonlarına düşecek.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın